Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Mutlu olmak için 8 özel armağan Epiktetos 20 asır önce demiştir ki: “Kader eninde sonunda günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Ektiğini biçer. Bunu bilen adam kimseye…

8 özel armağan
8 özel armağan

Mutlu olmak için 8 özel armağan
Epiktetos 20 asır önce demiştir ki: “Kader eninde sonunda günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Ektiğini biçer. Bunu bilen adam kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önüne çıkan maddî manevi engellerin kendi günahlarından başka birşey olmadığını bilir.”
Düşmanlarınızı düşünmek için ayıracağınız bir dakika bile düşmanlarınızdan daha değerlidir. Nefret ve intikam hissi size büyük zararlar verir.
Aristo şöyle diyor: “İdeal insan iyilik yapmaktan zevk alır. Kendisine iyilik yapılırsa mahcubiyet duyar. Çünkü iyilik yapmak üstünlük işareti, bir iyiliğe muhtaç duruma düşmek zaaf işaretidir.” Karşılaşacağımız nankörlükten dolayı üzülmemek için h azırlıklı olalım. Karşılık beklemeden iyilik yapalım.
Mutluluk minnet beklemekte değil, minnet gösterilmesinden rahatsızlık duyulacak olgunluğa erişmektir. İşte size mutlu olmak için 8 özel armağan:
1) Dinleme: Fakat gerçekten dinleyin. Kesmeden, hayal kurmadan, vereceğiniz cevabı düşünmeden… Can kulağıyla dinleyin.
2) Sevgi : Kucaklamalar, öpücükler, sırt sıvazlamalar ve el tutmalar konusunda cömert olun. Bu ufak hareketler, aileniz ve dostlarınıza olan sevginizi daha açık göstermenizi sağlayabilir.
3) Tebessüm: Fıkra anlatın, neşeli hikâyeleri paylaşın. Bu a rmağanınız “Seninle birlikte gülümsemeyi seviyorum!” mânâsına gelir.
4) Yazılı bir not: Basit bir “Yardımınız için teşekkürler!” notu ya da belki bir şiir… Kısa, elle yazılmış bir not bazen ömür boyu hatırlanır.
5) İltifat: Basit, samimiyetle söylenen bir söz (“Bu renk sana ne çok yakışmış!”, “Harika bir iş çıkardın!”, “Yemek nefis olmuş!” gibi) karşınızdakinin içini aydınlatır.
6) İyilik: Hergün rutininizi kırıp birisine hoş, nazik bir şey yapın.
7) Yalnızlık: Bazen tek isteğimiz yalnız kalmaktır. Bu anlara hassas olun, ihtiyaç duyana yalnız kalma armağanını verin.
8) Neşeli bir iş: Birine tatlı bir söz söylemek gibisi yoktur. Selâm vermek veya teşekkür etmek o kadar zor mu?

Alıntı.

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s