Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Gülümsemenin Gücünü Keşfedin! :)

gülümsemek-için-nedenlerimiz-5
Yüzünüzde fizyolojik olarak meydana getireceğiniz en ufak bir değişiklik o anki bütün hislerinizi çok hızlı bir şekilde değişecektir. Şimdi lütfen kaşlarınızı çatın ve bir dakika boyunca öyle kalın. Eğer bunu denediyseniz büyük olasılıkla bir dakika size çok uzun gelmiştir. Çünkü ben bunu denedim ve otuz saniyeden fazla o şekilde duramadım. Peki kaşlarınızı çattığınız zaman neler hissettiniz ? -Muhtemelen canınız sıkılmış ve neşeniz kaçmıştır. Şimdi de lütfen bir dakika boyunca gülümseyin. Bunu başarmak zannediyorum diğerine göre daha kolay olacaktır.
Hiçbir neden olmadığı halde kendinizi biraz zorlayarak da olsa gülümsediğiniz taktirde kendinizi daha iyi ve daha neşeli hissetmek zorunda kalırsınız. Çünkü gülümseme beynimize giden kan ve oksijen miktarını artırır ve sinir taşıyıcılarının uyarı düzeyini yükseltir. Bu durumda hem beynimizin hem de bedenimizin performansı artar.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Paul Eckman 1985 yılındaki bir araştırmasında şunları yazmaktadır. ”Bir duyguya sahipseniz bunun sizin yüzünüzde görüleceğini biliyoruz. Bunun tersi de doğrudur. Yüzünüze nasıl ifade verirseniz o şekilde bir his oluşturursunuz. Bir acıya gülerseniz içinizde acı hissetmezsiniz. Yüzünüz üzüntü gösterirse bunu içinizde de hissedersiniz”

Gülümsemenin yararları sadece kendi içinizde sınırlı değildir. Aynı zamanda diğer insanlarla olan iletişiminizi güçlendirir. İçinde bulunduğunuz koşullar ne kadar olumsuz olursa olsun bir gülümseme hem sizde hem de karşı tarafta güzel duygular uyandırır. Öyleyse ne duruyoruz her fırsatta gülümseyelim.

”Başarıyı Keşfedin” – Ziya BARAN

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s