Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Tembellikten Ve Bunalımdan Kurtulmanın Yolları.Tembellikten Kurtulmak İçin Öneriler…

tembellik
Kendinizi bunalıma sokan siz olduğunuz gibi,bu durumdan kurtulmak için tek çözüm yine siz olduğunuzu unutmayın!

En önemli neden de sizi bunalıma sokan tembellik ve hareketsiz ve eylemsizliktir.Yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yapmak istemeyişiniz yada başkalarına yükleyerek sorumluluktan kaçmanızdır.

Neden bazı insanlar yapıyor yada yapmak zorunda? Siz neden yapmak istemiyorsunuz işte sorun burada başlıyor.

“Bir tüccarın tembel ve “bunalımlı” bir oğlu varmış.Tüccar oğlunu Sokrates’e götürerek tedavi etmesini ister.Sokrates “Uzun bir kendini keşfetme eğitimi” önerir.Tüccar bu çözümü beğenmeyip oğlunu dünya seyahatine gönderir.Çocuk tüm dünyayı gezdikten sonra aynı halde dönüp gelir.Baba tekrar çocuğunu Sokrates’in yanına getirir.”Tüm dünyayı gezdi ama hâlâ aynı,bu niye değişmedi?.”

Sokrates,”Dünyayı gezdi ama giderken ,kendini de yanında götürdü.” diye cevap verir.

Ülkeniz ataletli ise içinden çıkar başka bir yere yerleşirsiniz.Çalşıtığınız şirket ataletli ise istifa eder başka bir şirkete geçersiniz.Peki atalet (hareketsizlik-Tembellik)sizin içinizde ise ,kendinizi terk edebilecek misiniz?

Peki çözüm nedir? Bunalımdan ve tembellikten,hareketsizlikten kurtulma savaşınızı bir an önce başlatmanızdır! hemen kendinize gelin!kendinize hemen bu durumdan kurtuluş programı yapın,ve hemen uygulayın.

Bu programı nasıl yapabilirsiniz?

Öncelikle sizi bunalıma sokan,tembelliğe iten atalet hallerinizi “adını koyabilir”listesini yapabilirsiniz.Şimdi bunalımdan kurtulduğunuz ve tembellikten kurtulmuş halinizi gözünüzde canlandırın.Gelecekte nasıl birhayat yaşamak istediğinizi bunu için bu günden neler yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz.Ardından kendinize şunu sorabilirsiniz;“Bu gün yapmam gerektiği halde yapmadıklarımın gelecekte sonuçları neler olaacak?”

Tam burada irade gücünüz ile kendinizi zorlayarak kendinizi harekete geçirebilirsiniz.Sizi sınırlayan,elinizden gelenin en iyisini yapmanızı engelleyen inanç ve düşüncelerinizi tespit edip değiştirebilirsiniz.Kendinize ilham veren hedefler koyabilirsiniz,kasvetli,hantal ve bunalımlı bir hayatı yakıştırmayın.

Sizi tembelliğe,bunalıma,hiç bir şey yapmak istemeyen bir yaşamdan kurtulmak istemeniz gerekir. Önce karar verin ve isze bu durumu yaşatan hayatınızdaki yapmak istemediklerizi belirleyin. Hemen harekete geçin.Kendinize bir takvim ayarlayın ve şu andan itibaren “mücadele ayı-yılı” ilan edin.

Şunu asla unutmayın kurtulmak için “muhtaç olduğunuz kudretin” kendi içinizde bulunduğunu bilmek ve inanmak çok önemlidir.

Kaynak:Mümin Sekman(Kişisel ataleti yenmek)

Tembellikten Kurtulmak İçin Mükemmel Öneriler…

Tembel olmak anormal bir durum değil aslında, gayet doğal. Düşünüyorum da çalışmak için yapmak zorunda olduğumuz işler, yani yetişmesi gereken evraklar ve yapılması gereken düzenlemeler olmasa, kimse o zindan misali ofislere gitmek istemez! Tembellik yapmak da biraz hakkımız sanki… Her şeye rağmen, şunu bilmeliyiz ki, topluma faydalı ve başarılı bir birey olmak istiyorsak, tembelliğimizi alt etmeliyiz. Peki, tembelliği yenmeyi ve kaybetmiş olduğumuz canlılığı tekrar nasıl kazanacağız? İşte bu sorunun yanıtını bulmak için aşağıdaki adımları tek tek uygulamaya ne dersiniz?

1. Adım: Harekete Geçin
Canınız kitap okumak istemese bile, OKUYUN. Canınız bir şeyler yazmak istemese bile YAZIN. Egzersiz yapmak istemeseniz de kalkın ve EGZERSİZ YAPIN. Kısacası, hareket etmek, aksiyon en iyi motivasyondur. Bir görevi yerine getirememekten bizi alıkoyan tek şey onu yapmamamızdır, bu yüzden hemen şimdi yap onu!

2. Adım: Adım Adım İlerleyin
Bütün bir yemeği tek bir hamlede yemeniz gerekse ne çok zorlanır ve ne tuhaf hallere girersiniz, değil mi? Neyse ki, yemeğinizden bir lokma alırsınız, bunun tadını çıkarırsınız ve yavaşça diğer lokmalara geçerek yemeğinizi bitirirsiniz. Aynı şekilde, eğer her şeyi bir anda yapmak isterseniz, motivasyonunuzu kaybedersiniz. Önce hangisini yapacağınızı, nereden başlayacağınızı şaşırırsınız ve sonuç itibariyle hiçbir işi tamamlayamamış olursunuz. Bu nedenle, büyük işlerinizi küçük parçalara bölün ve elde etmiş olduğunuz işin sadece o bölünmüş kısmına konsantre olun. Bu sayede çok zor ve asla üstesinden gelemeyeceğinizi düşündüğünüz bir işi, çok daha keyifle ve zevkle tamamlamış olacaksınız.

3. Adım: Dikkatinizi Dağıtacak Şeyleri Ortamdan Kaldırın
Tembelliğimiz tuttuğu zamanlarda etrafımızda işimizin dışında bizi meşgul edecek şeyler hemen dikkatimizi çeker ve motivasyonumuz bozulur. Örneğin, bilgisayarın bulunduğu odada herhangi bir işle meşgul oluyorsak ve bilgisayarında internet bağlantısı varsa, ufacık bir iş için internete girmek isteyebilir ve o site senin bu site benim bir anda yapacağımız işi unutup web sayfalarında kaybolabiliriz. Bunun sonucunda da bir türlü kendimizi bilgisayarın başından alamaz ve dikkatimizi tamamen dağıtmış oluruz.

Bir başka örnek: ‘öğrenciler’ Öğrenciler ders çalışmaları gereken vakitte bir anda gözlerinin televizyona kayması sonucu birbirini takip eden diziler ve programlarda kaybolabiliyorlar. Kolay kolay başından kalkılamayan televizyonun bu etkisiyle beraber dersler ve ödevler uzun süreli ertelenebiliyor. Sonuç itibariyle elimizde kalan, tamamlanmamış işler, görevler ve çalışılmamış dersler, bitirilmemiş ödevler oluyor.

Dolayısıyla, dikkatimizi dağıtan bu eşyalarımız amacının dışında bize hizmet etmiş olurlar. Dikkatimizi dağıtacak şeyleri ortamdan kaldırırsak, mesela internete bağlanmazsak, televizyonun bulunduğu odayı kilitlersek ya da yapacağımız işe odaklanabilecek, dikkatimizi dağıtabilecek ne varsa onların olmadığı yalın ortamlarda çalışırsak işimize çok daha kolay konsantre oluruz. Dikkatimiz farklı sebeplerden dolayı dağılmış olsa bile, uzun süreli bağlayıcı etkisi olmayan şeylerden uzak durduğumuz için dikkatimizi tekrar kolayca toparlayabiliriz.
tembellik-hepsi10numaracom
4. Adım: Kendi Kendinizi Motive Edin
Yaptığınız iş her ne ise, onunla niçin meşgul olduğunuzun farkında mısınız? Zaman içerisinde kişi yaptığı veya o an için meşgul olduğu işin sebebini, maksadını, o işi yaparak ulaşmak istediği hedefleri unutabilir. ‘Ben bu işi neden yapıyorum ki?’ diye düşünebilir. Bu nedenle yaptığınız işin kişisel tatmininiz, hayatınız ve aileniz için ne kadar önemli olduğunu kendinize sık sık hatırlatın. Eğer neyi, ne için yaptığınız sorusuna aldığınız yanıt sizi tatmin etmiyorsa, o işle alakalı hedeflerinizi tekrar gözden geçirin!

5. Adım: Kendinizi Ödüllendirin
Disiplinli ve planlı olmak iyi, güzel, hoş da hangimiz robot olmak isteriz ki? Bu, hayli korkunç bir şey! Hiçbirimiz sadece kurallara göre yaşayamayız. Bu, motivasyonumuzu kaybetmemizde ciddi anlamda olumsuz bir etkendir. Sonunda ödül alacağımızı düşünerek yaptığımız her işi tamamlarken hevesli ve son derece coşkulu oluruz. Ödül, bu anlamda olumlu bir pekiştireçtir.

Tembellikten sürekli şikâyet ederiz. Buna rağmen, işlerimizi saatlerce erteleme huyumuzu da bir türlü terk edemez ve aynen devam ederiz. Erteleme işi bize çok hoş gelir ve bundan kolay kolay kurtulamayız. Halbuki yapacağımız işi planlayarak adım adım ilerlersek, tembellik tıpkı sihirli bir değnek deymiş gibi uçar gider. Sizi motive eden ve oyalayan nedir? İşte bu sorunun cevabını bulduğunuzda, bu anlamda var olan birçok probleminizin üstesinden gelmiş olacaksınız.

Mutluluk ve Beyinde Meydana Gelen Kısa Devre: Tembellik
Tembellik, beynimizdeki sistemin kısa devre yapmış olması halinde açığa çıkar. Hedeflerimiz için zorlu ve uzun soluklu çalışmak bizi uzun süreli mutlu eder; fakat kısa vadede beynimizin belirli bir kısmı zorlanmadan ve sıkıntılardan ayrılarak mutluluğa adım atmak ister. İşte bu noktada, tembellik baş gösterir. Ve kısa süreli bir gel-git yaşarız. Uğraşmak, didinmek bize her zaman için zor gelir. Halbuki ancak çaba sarf ederek, uğrunda uğraş vererek mutluluğa ve doyuma ulaşırız.

Tembellik etmek, bizi her zaman geriye götüren bir haldir. Biyolojik olarak, beynimiz çok az efor sarf ederek zevk almamızı ve sıkıntılardan uzak durmamızı ister. Doyurucu, tatmin edici bir başarı elde etmek için öncelikle beyinde gerçekleşen o kısa devreyi tamir etmek gerekir. Bunun için özel bir efor sarf edip, bir patlama yaşayabiliriz. Fakat ardından çok yoğun bir mutluluk ve haz hissedeceğimiz kesindir. Gördüğünüz gibi hâlâ bir şeyler yapabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, harekete geçmektir.

Tembellik, ondan zarar görenler için çok kötü bir şeydir. Sabah sıfır motivasyon ve sıfır enerji ile uyandıysanız bu, inanılmaz derecede can sıkıcı bir histir ve bunu aşmak için ne yapılacağını çoğu zaman kestiremeyiz.

Lilay Koradan

Tembellikten Ve Bunalımdan Kurtulmanın Yolları.Tembellikten Kurtulmak İçin Öneriler…” için 21 yorum

 1. Bu yazı tam beni anlatmış, tembellikte zirve yapmışım, bu günün işini yarına bırakma alışkanlığımdan kurtulmam gerek, inşallah benim gibi tembel olan arkadaşlar bu hastalıktan kurtulur, bende kurtulanlar arasında olurum umarım…

 2. Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş kesinlikle size ödül verilmelidir.sanki karşımda doktor var gibi hissettim ve aklımı başıma getirdim.

 3. Beyine kod yüklüyormuş gibi bakıldığı sürece psikologluk sahtekarlıktan ibarettir. Efendim herif diyor ki, o olumsuz girdiyi sil yeni kodla değiştir. Öyle bir beyin de yok, öyle bir yöntem de, sallamayın inşaallah.

 4. beni bunalıma sokan önceden çok sevdiğim birinin bana altından kalkılamaz sözleri oldu. bu sözlerin etkilerinden kurtulamıyorum. yukarda yazılanları okurken bile üzülüyorum. sanki kolum kanadım kırılmış, suda boğulmayayım diye çırpınıp duruyorum

 5. Bir işimi yarıda bırakıp bu yazıyı okudum bunu ojurken yarıda bırakıp yorumlara baktım yorumlara bakarken onu yarıda birakip baska sekmeye geçtim orda yapacagim isi birakip yorum yazmaya bura geldim burda yazarke ….

  1. ..bu yazıyı da yarım bıraktın öyle mi? Psikoloğa gitmene de gerek yok yarı yoldan dönersin.. o zaman çözüm üret.. o na da gerek yok o da yarım kaldı.. e o zaman ne kaldı ki.. yaa elinde olup da yarım bırakmadığın bir şeyin yok mu senin? Bence işe bir nokta ile başla çünkü onu yarım bırakamazsın.. biraz zorlarsan bir düzlem oluştur.. sonra bir harf yap.. bak oldu işte.. şimdi kelime ve cümle ve içini döken bir yazı yaz.. onun da sonunu getir.. işte böyle deyip cesaret al ve mutlu ol basit şeylerden.. basitten zora doğru gidilmez aslında sana zor gelen şeylerin basitleştiğini gördüğünde aslında onların da zor olmadıklarınıı anlarsın..

 6. şimdilerde insanların dna sı tamamen değişti. Arkadaşlar harekette birlik olmaz ise fikirde olan beraberlie k faydasızdır.. en zorlu ve en kötü durumlarda bile hayatın mücadelesini elden bırakmamak gerekiyor. çünkü yaşadığın sürece mecbursun sıkıntı üzüntü sevinç ve mutlulukları yaşamaya. öncelikle iş aşk ve ruh hali bunları biribirine karıştırmayın hepsinin yeri ve zamanı ayrı. Bir başkasının hayatını takip etmeyin kendi hayatınızı kaçırısınız, uçup giden zamanı geri kazanma şansınız olmadığı gibi bir hiç olarakta kalırısnız. kendi hayatınızın size tanımış olduğu imkanlar neticesinde geliştirin kendinizi kitap okuyun programlar öğrenin bilgi takviyeleri ile beyin jimnastiği yapın işinize bakın, toplumda gizemli insanlar gibi davranın. bugün darmadağın olsanız bile hemen harekete geçin dost düşman sevindirmeyin çalışın üretin evlendiğiniz zaman çocuklarınıza gerek bilgi gerek eğitim ve gerek onlara güzel miraslar bırakın. herkeze pozitif sevgilerimle..

 7. 26 yaşina geldim içimdw hep bi tembellik ruhu vardi hic bir zaman kurtulamadim kurtulamiyorum hayata organize olamiyorum hemen hemen herseyi yarida birakiyorum son noktasiina geldim artik elimden bir işte gelmiyor yaratilicigimi kaybettim hiç bir iş yapmak istemiyorum hayattan zevkte alamiyorum insana hiç bir sey keyif vermezmi allahim özellikle son iki üç ayda boyle oldum calistigim işimide biraktim şu anda hiç birsey yapmiyorum ama gecen zamanin beni sıkıntilara strese surukleyecegini dusunup duruyorum pisikiatriden hap aldim bir hafta kullandim ve onuds biraktim bana yarari olmayacagi aklima geliyor doktorada gitmek istiyorum tanidiklarim gorurdiye ustumde bu yondede baski var kendime guvenim kaybolmus durumda konuşmaya bile cekinir hale geldim kucuk cocuklarin bile cok rahat olup kendi cikarlarini dusunerek konustuklarini gorunce bile rahatsiz oluyorum hayati bir turlu kabullenme noktasinda basarili olamiyorum algilamada zorluk cekiyorum yeni şeyler ogrenemiyorum okumama ragmen ucup gidoyor okuduklarim benzer daha bir cok negatif dusunce elimden geldigi kadar dua ediyorum allaha ben ve benim gibi rahatsiz olanlar için allah inşallah yardim edecektir ibadet edip kurtulacagimi bilsem oyle yapicam ama içimden gelmiyorum vs vs vs

 8. Tembellik Neden Olur.?

  Bazı insanlar vardır bir türlü yerinde duramaz. Her zaman kıpır kıpırdır ve ordan oraya koşuşturmak ister. Bu gibi insanlar bugünün işini yarına bırakmaz ve zaten bir gün içinde çok şey yapmış olmalarına rağmen henüz yeni şeyler yapmak için de yeterli enerjileri vardır ve onlar için bir gün süre olarak çok kısa gelir.

  Fakat bir de bunun tam tersi modda olan insanlar da mevcut. Bu gibi insanlara miskin de diyebiliriz tembel de. Bir şey yapmaları gerekir ama bu şeyi yapmak için o ilk hareket bir türlü gerçekleşmez. Zamanlarını daha çok hareketsiz bir şekilde geçirirler ve yeni bir şey yapmaya istekleri olsa bile hali olmadığı için vazgeçerler.

  Peki bu gibi tembel insanların diğer enerjik insanlardan ne farkı var? Tembel olmalarının nedeni kendi seçimleriyle mi alakalı yoksa daha çok biyolojik bir olay mı?

  Yapılan en son bilimsel araştırmalar tembelliğin sebeplerinin genlere bağlı biyolojik faktörlere bağlı olduğunu gösteriyor. İşte haberin detayları;

  Miskinlerin, tembelliğe genetik olarak yatkın olabileceği, bu nedenle hareket etmek istemedikleri belirlendi.

  ABD’de Missouri Üniversitesi’nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, bazı genetik özelliklerin hareket etme motivasyonunu etkileyebileceğini gösterdi.

  Michael Roberts ve ekibi, 6 gün boyunca, farelerin kafes içindeki tekerleği çevirme isteğini inceledi ve hayvanları motivasyonlarına göre ayırdı. En iyi ”koşucu” 26 fare aralarında, en tembel 26’sı da tembellerle çiftleştirildi. En iyi ”koşuculardan” doğan farelerin tembellerden 10 kat fazla koşmaya hevesli olduğu görüldü.

  Daha sonra bilim adamları, koşmayı seven ve miskin farelerin kas hücreleri, vücut yapısı ve genlerini inceledi.

  Vücut yapısı ve kas hücrelerinde çok az fark bulan bilim adamları, ayırt edici özelliğin genlerden kaynaklandığını belirtti.

  Araştırmacılar, 36 genin fiziksel motivasyona yatkınlıkta rol oynadığını belirledi

  ”American Journal of Physiology” dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, sonuçların insanlarda obezitenin nedenlerini anlamaya ışık tuttuğunu vurguladı.

  Kanada’da 2011’de fareler üzerinde yapılan bir araştırma da farelerin bazılarının kaslarında, özellikle egzersiz yaparken harekete geçen AmpK enzimini üretmeye yarayan iki genin eksik olduğunu, bu nedenle daha kısa mesafe koşabildiğini göstermişti.

  Gülşah Hanımın izni olacağını ümit ederek bende bir paylaşımda bulunmak istedim.
  Kusurum varsa affola…

  Bu durumdan sıkıntı çeken arkadaşlar kendinize haksızlık etmeyin ve hayattan ümidinizi kesmeyin.Elbette Allahın izniyle bu derdinde aşılacağı bir gün gelir.

  Bu konu yazısı ”Bilgiler Sitesi” adlı konumdan alıntıdır.

 9. Yorumu yaparken bile düşündüm nasıl üşenmeden yazicam diye bende yarısına kadar okudum yazinizi bir yerden başlamalıyım ama kendimi mutsuz yorgun yalnız hissediyorum canım bişey yapmak istemiyor nasıl olacak böyle bende bilmiyorum yardım edin !!!!!

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s