Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Boşluk Duygusu İçinde ki Bireylere Öneriler…

BOŞLUK DUYGUSU
* Kalbinizin sesini dinleyin

İçinizden bir ses size sürekli, “durma ve yılma” diyecektir. O sesi ve ışığı kaybetmeyin.

** Engellere takılmayın

Hayatta her şey her zaman düzgün gitmeyebilir. Ancak sizi farklı kılacak şey, kriz anlarını önceden sezerek, takılıp kalmamak, çevresinden kolayca dolaşmak olmalı.

** Bahanelere sığınmayın

Hayallerinizi gerçekleştirmek, ideallerinize ulaşmak için yeterli imkâna sahip olmayabilirsiniz. Ama bu, şansınızı denemeyeceğiniz anlamına gelmez. Özellikle hanımlar beceri ve sanat alanlarında gelişmek istiyorsa, belediyelerin ücretsiz kursları onlar için bulunmaz meşguliyet ve fırsat kapıları açabilir.

** Çevrenize duyarlı olun

Hedefinizi netleştirmek için çevrenizden de yardım alabilir, onların uyarılarına kulak verebilirsiniz. Yakın çevreniz ve arkadaşlarınızla diyaloğunuz, uyumlu ve iyi niyetli olmanız sizi iyi bir insan yapacağı gibi, size “referans” olacak birçok tanıdık da sağlayacaktır. Uyumsuz, aksi ve kefil olunamayacak bir kişilik sergilemek hem iş hem de evlilik konusunda sizi kendi kabuğunuza hapsedecektir.

** Mesainize yüreğinizi katın

Bir insanın severek yapacağı bir iş bulması kolay değildir. Eğer böyle bir kısmete sahipseniz değerini bilin, sevdiğiniz işi yüreğinizi katarak yapın. Çalışma ortamında paylaşımcı olun. Gereksiz alınganlıklardan kaçının.

** Yılgınlığa teslim olmayın

Kıskançlık, çekememezlik ve diğer olumsuz faktörler sizi başarısızlığa itebilir. Mutsuz olmanız ‘umutsuz’ olmanız anlamına gelmez. Sizi içinize kapatan derin pişmanlıklar, hayal kırıklıkları ve umutsuzluklar depresyonun sinsi kuyularıdır. Yorganı başınıza çekip haftalarca uyumak ve hayattan kaçmak duygusu bastırdığında, asla bu hislere teslim olmayın. İnancınızı kaybetmek her şeyi kaybetmektir. Bir kapıyı kapatan Yüce Kudret’in mutlaka bir başka kapıyı açacağını unutmayın.

** Çekingen olmayın

Ne lüzumsuz girişken ne de sürekli içine kapanık bir çekingen olun. Medeni cesaret sahibi olun. İlk adımı doğru bir şekilde attığınızda gerisinin çorap söküğü gibi geleceğini göreceksiniz.

** Sabırlı olun

Hayallerdeki hedefe gözyaşı olmadan ulaşmak mümkün değildir. Bu, başlangıçta sıkıntılar ve olumsuzlukların ardından gelse de sonuçta sevinç gözyaşlarına dönüşecektir. Sorumluluk almaktan kaçınmayın. Hedefinize büyük ya da küçük adımlarla yürümenizden çok “ilerlemeniz” önemlidir.

Yazan : Dr. Hasan SEZEROĞLU

Bu uyarılara kesinlikle katılıyorum.Bu tarz bir boşluğa ben de hayatımın bir dönemin de düşmüştüm.Şükürler olsun ki Kafamı o yorganın altından çıkarabildim.Ve bunu hiç istemediğim hal de kalkıp yürüyüşe giderek,kendimi kursa yazdırarak ve bloğum da ki bilgileri okuyup hayatıma geçirerek yaptım.Boşluk duygusu için de olan herkese ışık olması dileğiyle…

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s