İslamiyet

Muharrem Ayının Önemi…

muharrem-ayı
Muharrem Ayının Önemi
Muharrem Ayının Özellikleri Nelerdir? Muharrem ayı, dinimizde büyük yere sahiptir. Çünkü hem hicri takvimin başladığı ay hemde Hz. Hüseyin ve askerlerinin kerbelada şehitlik mertebesine ulaştığı aydır. Bu nedenle bu ayda tutulan oruçlar oldukça faziletlidir.
Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicret etmesinin ardından Medine’de yaşayan Yahudilerin Muharrem ayının 10. günü olan Aşure gününde oruç tuttukları duymuştur ve merak edip bu orucu neden tuttuklarını bu kişilere sormuştur. Yahudiler, ise Hz. Muhammed’e aşure gününde, Allah’ın Musa’yı düşmanlarından kurtardığını, ve Firavun’un canını aldığını bu nedenle Hz. Musa’nın kurtuluşuna şükretmek amacıyla bu orucu tuttuklarını söylemişlerdir.
Tevbe Suresinde bu konu şöyle geçer (ayet:36); ”Allah katında ayların sayısı, gökleri ve yeri yarattığı gün Allah’ın yazdığı şekilde, on ikidir. Bunlardan dördü haram aylarıdır, dosdoğru hesap işte budur”. Bahsi geçen dört haram ayın sonuncusu Muharrem ayıdır. Haram ayları, önemli ve insanların saygı duyması gerektiği aylardır.
Aşure Gününün Allah nazarında da yüksek mertebesi olduğu Fecr Suresinin 2. ayeti olan “On geceye yemin olsun” cümlesinin anlamından anlaşılır. Allah bu gecelere şahit eder ve bu gecelerin kutsal ve bereketli olduğunu bildirir. Muharrem ayının 10. gününe aşure günü denmesinin sebebi ise, o günde Allah’ın on peygamberine on değişik ikram ve lütufta bulunduğu içindir.

Alıntı.
asure

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s