Sağlık Ve Güzellik

BEYNİMİZİ GÜZELLEŞTİRELİM! Nasılmı?

Beynimizi-Güzelleştirelim-3-300x450
BEYNİMİZİ GÜZELLEŞTİRELİM! Nasılmı?
Cildimize, saçlarımıza, kilomuza çok özen gösteriyoruz.

Peki ya beynimize?

Bu sorunun yanıtı çoğu kişi için ”hayır!”

Oysa kişiliğimizi ve davranışlarımızı belirleyen bu çok önemli organ, gerçek güzelliğin de kaynağı.

Enerji ve zekâyla parlayan gözlere sahip, olumlu düşünen, yaratıcı fikirleri hayata geçirebilen bir insanın güzelliği nasıl da farklı olur, değil mi?

Çünkü bizi biz yapan ve ışıltımızı veren beynimizdir!

Bu yazımda size, beyninizin bakımı ve güzelleşmesi için bazı ipuçları vereceğim.

Bu ipuçlarını yakalar ve bırakmazsanız, bir süre sonra çok farklı bir ‘’siz” olacağınıza emin olabilirsiniz!

• İyi beslenin!

Beyniniz, vücut ağırlığınızın sadece %2’sini oluşturan ama vücuda giren enerjinin % 20’sini tüketen bir organ. Yani çok miktarda enerjiye ihtiyaç duyuyor! Onu, ihtiyacı olan kaloriden yoksun bırakmak, çalışma veriminin düşmesi demek. Bu da, odaklanma güçlüğünden baş ağrısına, gerginlikten başarısız zihinsel performansa uzanan bir dizi ciddi soruna yol açıyor. Çılgın diyetler veya kontrolsüz aşırı kalori tüketimi, beyin dokusuna büyük zarar veriyor. Yeterli ve dengeli beslenme, beyin sağlığı için çok önemli. Balık yiyerek veya besin desteği olarak alınan Omega-3 yağları, beynin sağlıklı çalışmasına büyük katkı sağlıyor
omega-3
• Toksik maddelerden uzak durun!

Alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, çok hassas olan beyin hücrelerini öldürüyor. Bu maddelerin hepsi, beyin dokusunu bozan bazı toksinler içeriyor. Araştırmalar, ağır sigara tüketiminin, bunamayı % 172 oranında arttırdığını ortaya koyuyor. Gereksiz yere çok sık kullanılan antidepresan ilaçlar da beyin kimyasına zararlı. Beyninizi bu zehirli ajanlardan korumazsanız, sağlıklı bir beyne sahip olmanız çok güç olacaktır!

• İyi uyuyun!

Uyku, beynin ve bedenin kendisini onarma ve yenileme sürecidir. Bu süreç iyi değerlendirilmezse, zihinsel ve bedensel yaşlanma hızlanır. Hafıza ve odaklanma sorunları artar. Duygu yönetimi güçleşir. Uykusuzluğa yol açabilecek pek çok neden vardır. Bunların saptanması ve düzeltilmesi için, mutlaka çözüm arayın!
verimliligin-anahtari-uykuda-3474632
• Ruh sağlığınızı koruyun!

Endişe, stres ve depresyon, beyin kimyasını bozar. O nedenle, çok fazla ilerlemeden ve yan etkisi fazla ilaçlara başvurmadan, bu sorunlarla doğal yoldan başa çıkmanın yollarını araştırın. Kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak ruhsal gelişim programları, meditasyon, akupunktur gibi bir çok seçenek, yan etki yapmaksızın, beyin sağlığınızı ve hayat kalitenizi yükseltecektir.

• Hareket edin!

Egzersizin, beyin dolaşımını arttırmak yoluyla onun daha iyi beslenmesine yardımcı olduğunu biliyoruz. Araştırmalar, düzenli egzersiz yapan insanların, beyinlerindeki hafıza merkezinin çok hızla gelişmeye başladığını gösteriyor. Fiziksel aktiviteyi, hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline getirin! Ne kadar çok hareket ederseniz, o kadar sağlıklı bir beyine sahip olacaksınız.
Hareket-edin
• Yeni bilgiler öğrenin!

Beyniniz, hayatla başa çıkmada en önemli dayanağınız. Doğru şekilde yaşamanızı sağlayabilmesi için de, bilgiye ihtiyacı var. Ona yeni bilgiler kazandırın. Bol bol okuyun. Hobiler edinin! Yapıcı her aktivite, beyninizin yeni düşünce kanalları açarak daha hızlı çalışmasına yardımcı olacak ve yıkıcı düşüncelerle dolmasının önüne geçecektir. Hafızanızın da giderek güçlendiğini fark edeceksiniz. Okuma, beynin egzersiz programıdır.

• Sağlığınıza dikkat edin!

Beyniniz, bedeninizin bir parçası. Vücudunuzda yolunda gitmeyen her şey, yüksek tansiyondan, astıma, vitamin ve mineral eksikliklerinden hormonal sorunlara kadar her tür hastalığın beyninizi etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın! Kolesterol düzeylerine özen gösterin. İyi kolesterolün yüksek olması, beyni bunamaya karşı korur.
hasta-olmak1

• Başınızı koruyun!

Başın travmaya uğraması, yani fiziksel sarsıntı geçirmesi veya yaralanması, beyinde ve hafızada kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle, araba kullanırken kemer, bisiklet veya motorsiklet kullanırken kask giymek zorunludur. Kafanızı sarsıntı ve kazalardan koruyun, dikkatli olun!

Beynimiz, esnek bir organ ve bu özelliğine ”nöroplastisite” adı veriliyor.

Beyin her zaman yeni şeyler öğrenmeye ve gelişmeye açık.

Üstelik her yaşta bu mümkün!

Ona iyi bakın!

Doç. Dr. Şafak Nakajima

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s