Genel

Haçiko’nun insanlığa ders veren hikayesi…

Hachiko
1924 yılında Tokyo Üniversitesi’nde görev yapan Japon profesör Dr. Hidesabura Ueno, küçük bir köpek yavrusu edindi. Profesör Ueno, köpeğine Japoncada “sekiz tane” anlamına gelen Haçiko adını koydu. Safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan Haçiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibine eşlik etti. Metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve döndü. Çok geçmeden bir akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışında Haçiko’yu kendisini beklerken gördü profesör ve çok şaşırdı. Bu akıllı köpek sahibinin eve dönüş saatlerini hesaplayarak ve aynı yolu kullanacağını düşünerek metronun önüne gitmişti.
Ondan sonraki bir yıl boyunca, Haçiko her sabah sahibini metroya kadar götürdü, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşıladı. Hiç saatini şaşırmadı.
haçiko_kapak
Ama bir akşam metrodan çıkmadı profesör. Haçiko gözleri metronun kapısında gece boyunca bekledi. Bir sonraki akşam yine yoktu profesör. Üçüncü akşam metrodan yine çıkmadı. Üniversite’de kalp krizi geçirip ölmüştü profesör…Haçiko her akşam sahibim metrodan çıkar diye inatla bekledi. Haftalar, aylar boyunca her akşam Tokyo metrosunun Shibuya istasyonu’nun kapısına gitti.
Hachiko_funeral
Tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekleyen Haçiko, 11 yaşındayken (1935 yılında) metronun kapısında öldü.
800px-Grave_of_Hidesaburo_Ueno_and_monument_of_Hachiko,_in_the_Aoyama_Cemetery
Haçiko’nun sahibi Dr. Hidesabura Ueno’nun mezarı, yanında Haçiko anıtı. (Aoyama Mezarlığı, Tokyo)
indir (1)
Bugün Tokyo’ya gidenlerin Shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Haçiko’dur. Japonlar, sadakat ve insan hayvan ilişkisinin sembolü olarak ölümünden hemen sonra 9 yıl boyunca sahibini beklediği yere Haçiko’nun heykelini diktiler.
II. Dünya Savaşı’ndan sonra da unutmadılar ve savaş sırasında tahrip olan heykelin yerine 1948’de yenisini diktiler. Bugün Shibuya istasyonu’nun o kapısı Haçiko çıkışı olarak biliniyor ve Tokyo’nun en önemli buluşma merkezlerinden biridir.
Her yıl Haçiko’nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart’da da birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar. Haçiko’nun hikayesi 1987 yılında bir Japon filmine de konu oldu. Ülkemizde de Japon filmleri festivali’nde gösterilmişti.
sahibini-10-yil-boyunca-bekledi_28476_b
Haçiko’nun mumyalanmış naaşı halen Tokyo’da bulunan Ulusal Bilim Müzesi’nde sergilenmektedir.
Hachiko (1)
Haçiko’nun hikayesi tüm dünyaya yayıldı ve 70 yıl önce yaşanmış bu köpek hikayesinin Hollywood versiyonu çekildi.Filmde Haçiko’nun sahibini (Profesör Hidesabura Ueno) Richard Gere canlandırdı.
Ayrıca ülkemizde de hayvanseverler tarafından kurulmuş Haçiko isminde bir dernek bulunmaktadır. http://www.haciko.org.tr/
imagesuntitled92904810372043f5533by

Haçiko’nun insanlığa ders veren hikayesi…” için bir yorum

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s