Dilimin Ucundakiler

Okuduğunuz Özlü Sözlere Dikkat Edin! İnsanlık Ölmesin!…

large (9)Kişisel gelişime kendimi bildim bileli hep ilgim vardı.İnsanın kendisini geliştirmesi gerektiğini hayatımızın amacının önce Allah’a ibadet ve sonra da kendi kişisel benliğimizi oluşturduğumuz olduğuna inanıyorum.Bize doğru yolu göstericek yegane kaynağımız kuran-ı kerim’dir.Fakat her alanda arayışımızı sürdürmemiz de bence bir sakınca yoktur.

Bu yüzden kişisel gelişim üzerine yazılmış makaleler de ve sözler de hep doğruları aradım.Tecrübeli bilge kişilerin yazılarını itinayla okudum Bir çoğunu sizlerle paylaştım.Hikayelerden yardım aldım,okuduğum yazının şeffaf olmasına dikkat ettim.Amacın da sevgi’nin olmadığı bir yazı benim için hiç bir zaman anlam ifade etmedi.Gelişim biz ölene kadar devam ediyor.Bu yüzden benim de herkes gibi arayışım sürüyor.

Fakat arkadaşlar eminim sizin gibi okumaya meraklı kişiler de google dünyasın da bir çok sözle karşılaşıyordur.Ama lütfen okuduklarınıza dikkat edin.Dikkat ediyorum bazı sözler san ki insanlığı bozmak üzerine yazılmış.Bencilce ve duygusuz.Tamam insanlara güvenmenin çok zor olduğu bir dönem de yaşıyoruz;evet bunu kabul ediyorum.Şimdi bu yazıyı okuyanlar hiç bir şey görmemişsin diye de düşünebilir.Ama hayır böyle düşünenler çok yanılırlar.Çünkü ben de malesef ihanet’ten ve kötülükten nasibimi almış biriyim.Ama onların arasına katılmamaya özen gösterdim.O bana öyle yaptı diye bunun hırsını başkasından çıkarmaya çalışmadım.Kendi benliğimi kaybetmedim.Şimdi bu sözleri bura da ifşa etmeyeceğim.Ama dikkatli okursanız o sözler de bencillik vardır.Aileniz’in üzeriniz de hiç bir söz hakkı yokmuşcasına sadece kendi öz benliğinize yönelik Aile değerlerinden yoksun sözlerdir.Bencillik saygıyı da seviyi de,yardımseverliği de yok eder.Bu sözler ortalıkta dolaşabilir.Ama akıllı bir kimse bence beynine alması gereken bilgileri o ince süzgeçten geçirmelidir.

geçenler de sizinle paylaştığım bir hikayeyi tekrar paylaşmak istiyorum;

Yaptığınız O Kötülük varya,Bir çok İyinin de Sonu Olacak…Ders Veren Bir Öykü…

”Devesiyle birlikte çölde yürümekte olan bir bedevi, güçlükle yürüyen, susuzluktan dudakları kurumuş bir adama rastlamış. Adam, bedeviyi görünce su istemiş; bedevi de devesinden inip ona su vermiş. Suyu içen adam birden bedeviyi iterek deveye atladığı gibi kaçmaya başlamış.

Bedevi arkasından bağırmış: “Tamam, deveyi al …git ama senden bir ricam var: Sakın bu olayı kimseye anlatma!”

Bu isteği tuhaf bulan hırsız, biraz duraklayıp nedenini sormuş. Bedevi şöyle yanıtlamış:

“Eğer anlatırsan; bu olay, her yere yayılır ve insanlar bir daha çölde muhtaç birini görünce yardım etmezler…”

MENFAATİMİZE GÖRE DEĞİL, VİCDANIMIZA GÖRE YAŞAYACAĞIMIZ BİR HAYAT DİLEĞİYLE;”

Tamam yenilgiyi kabul edin demiyorum,kendinizi her seferin de aynı hataya düşürün de demiyorum,Ama herşeye rağmen kalbinizden iyiliği sevgiyi ve merhameti eksik etmeyin diyorum.Kendimizi sevmekte önemli,ama kendi mutluluğumuz bir başkasını mutsuz etmemeli.O ince çizgi de yürümek çok önemli.bedevinin devesi çalındı diye bedevi susuz kalana yardım etmekten vazgeçmemeli!!!
Sevgi ancak paylaştıkça çoğalıyor.İnsanlık dediğimiz kavram bu üç kelimenin üzerine kurulu.Okuduğumuz,düşüncelerimize etki eden ve beynimize telkin de bulunduğumuz bu kelimelere dikkat edelim.Bu malesef her karşılaşmam da içimi acıtan bir konuydu ve sizlerle paylaşmak istedim.Kim bana ne kadar katılır bilemiyorum.

Ama ben diyorum ki Bencillik benliğimizi sarmasın,Sevgisizlik ruhumuzu kirletmesin,İnsanlık Ölmesin!

Sevgiyle

K.Gülşah

“İnsanların, ruhlarından söküp atmaları gereken iki şey vardır: İmansızlık ve bencillik.”

Epictetos

“Söylenmesi ve yerinde kullanılması en zor olan kelime “ben” kelimesidir.” A. Vigny

“Hayatın gerçek zenginliğini muhabbet; fakirliğini de benlik oluşturur.” A. Vinet

“Bencil insan, her yerde yalnızdır.” G. Sand

Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur.
İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta’, Akdıye, 31.

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s