Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

21 Başlıkta Verimliliğinizi arttırın

Benim için çok faydalı bir makale oldu.Size de ışık olması dileklerimle…

21 Başlıkta Verimliliğinizi arttırın

1. E-Postalarınızı öğleden sonra kontrol edin. Sabah enerjinizi e-postalarınızı cevaplamak için değil, projelerinizi hayata geçirmek için harcayın.
2. Güzel bir proje için uygun şartların oluşmasını beklemeyi bırak. Derhal eyleme geçmek daha etkin sonuçlar için size güçlü bir ivme kazandıracak.
3. Büyük, sana enerji veren bir yaşam amacın olsun. Net bir şekilde belirle ve her sabah 5 dakikanı yaşam amacını düşünmeye ayır.
4. DAğınıklık stres yaratır. Başarılı ve dünyaca ünlü tenisçi Andre Agassi hiç kimsenin tenis çantasına dokunmasına müsade etmediğini, çünkü oluşabilecek dağınıklığa müsade etmiyor. Yani çalışma alanınızda 5S uygulamalarına başlayın.
5. Televizyonunuzu satın. Sadece başka insanların yaptıklarını izliyorsunuz. Rüyalarınızı süsleyecek hedeflerinizi belirlemenize başkalarının müdahale etmelerine fırsat vermeyin.
6. Enerjinizi sömüren herşeye elveda deyin (yanınızda olumsuz konuşulmasına müsade etmeyin).
7. Günlük rutinleriniz olsun. SAbah duş terapisi yapmak, nefes egzersizleri yapmak, spor yapmak, ibadet etmek gibi.
8. Sabah saat 5’te kalkın. Yatak savaşını kazanan siz olun. Alışkanlıklar genellikle galip gelir, ancak bir süre buna engel olabildiğinizde artık yeni bir alışkanlığınız olacak.
9. Gün içerisinde çok fazla saydıda toplantı yapmayın.
tumblr_inline_mgvkonHoEM1qd0gqb
10. Her teklife evet demeyin. Hepimizin sevilme ihtiyacı var. Bu durum, elit olabilmemiz için bizi her teklife evet demeye iter. Gerçekte ise bizim sadece kendimizi sevmeye ihtiyacımız var. Kendimizi sevdiğimizi iddia etsek bile.
11. Dış kaynaklar olmadan asla en iyisi olamayacağımızı düşünürüz. Siz sadece faaliyetlerinize odaklanın, beklentiye girmeyin. En iyisinden daha iyisinin de mümkün olduğunu göreceksiniz.
12. Aynı anda bir çok işle ilgilenmeyin. Odaklanın, sonuç alın. Bitir-Başla prensibini benimseyin.
13. Vücudunuza önem verin, özen gösterin. Fiziksel kondisyonunuzu en üst seviyede tutmak yaratıcılığınızı arttıracak, yaratıcı düşüncelere odaklanmanızı sağlayacaktır.
14. Haftada 2 gün tatil yapmaya gayret edin. Bunun bazı firmalarda çalışanlar için mümkün olmadığını, haftasonları da çalışmanın zorunluluk olduğunu biliyorum. ancak bu günlerin akşamlarını zevklerinize göre farklı etkinliklerle süsleyebilirsiniz.
15. Daha fazla su için. Su demek sevgi demek, sevgi demek enerji demektir. Susuz kaldığınızda daha az enerjiniz kalır. Daha az enerjiyle daha az şeyler başarabilirsiniz..
16. 90 Dakikalık bloklar halinde çalışın, her 90 dakikanın ardından kendinize 10 dakikalık molalar verin.
17. Durdurulacaklar listesi yapın. Herkes yapılacaklar listesi oluşturur. Ancak bazı şeyler vardır ki yapmak için geç kalmışsınızdır ancak zihnen hala yapmak için uğraşırsınız. bunları belirleyin. Yapılacaklar listenizdekiler gerçekten yapılmak zorunda değilse bunu artık ilgilenilmeyecekler listesine ilave edin.
18. Günün bazı saatlerini daha verimli geçirebilirsiniz. Örneğin arabanızda bir yerden bir yere giderken radyoda verimsiz bir sunucuyu dinlemektense sesli bir kitap dinleyebilirsiniz.
19. Aykırı olun. Niçin alışverişe, alışveriş merkezlerinin en işlek olduğu saatte gidilir? Niçin sinemaya sinemanın en kalabalık olduğu saatlerde gidilir? Spor salonun en yoğun olduğu saatlerde spor yapmanın keyfi nerede? bu tarz işlerinizi aykırı saatlerde gerçekleştirin, çok şey kazanacağınızdan eminim. Bir keresinde koca sinema salonunda tek başıma bir film seyretmiştim, bir keresinde de yine koca bir sinema salonunda sadece kız arkadaşımla film izlemiştim. Belki para versem sadece bana özel bir seans açmazlardı ama sabah 10.00 seansına giderek bu deneyimleri edindim.
20. İlk seferde ve her seferde en doğrusunu yapmaya çalışın. Bir şey yapmak için iki defa zaman harcamak israfın en büyüğü ve en önemlisi.
21. Bazen ortadan kaybolun. Herkes için ve her zaman ulaşılabilir, müsait insan olmayın. Bazen saatlerce telefonlarıma bakmıyorum veya bazı haftasonları dışarı çıkarken cep telefonumu yanıma almıyorum. Bu, bana kendimle başbaşa kalabilme deneyimi kazandırıyor. Yanınıza cep telefonunuzu almadan bir kafeye gidin ve kendinizi düşünün. Planlar yapın. Yazın, yaratıcı olun. Hiçkimse sizi kesintiye uğratmasın. Dikkatinizi dağıtan olmasın.

Bu 21 verimlilik ipucunun sizlere faydalı olacağını ümidiyle bu çalışmayı hazırladım. Verimliliğinizdeki artış ömrünüze ömür katacaktır. Devamiyetli olmanızı dilerim.
AN’larınız verimli olsun.

Samet Parpar

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s