Sağlık Ve Güzellik

Evin Havasını Temizleyen 30 Bitki

Bazı bitkiler havayı zararlı maddelerden arındırarak iç mekanlarımızı sağlıklı kılar ! İşte evinizin her köşesine yerleştirebileceğiniz 30 bitkinin portresi.

Havayı kirleten maddeler her yerde !

Modemler, bilgisayarlar, ekranlar, şarj aletleri gibi elektromanyetik dalgalar yayan cihazlar ya da mobilya, dekorasyon objeleri ve işlevsel ev araç gereçleri gibi zehirli gazlar salarak sağlığımızı tehdit eden pek çok nesne bugün evde başköşeye kurulmuş durumda. Bu nesneleri sağlığımız için ciddi anlamda tehdit teşkil ettiğini bilmemize rağmen yaşamımızı kolaylaştırdıkları için kullanmaktayız. İyi ama teknolojiyle sağlığın el ele veremeyeceğini de kim söylüyor ? Teknolojiden ya da pratiklikten ödün vermeden sağlıklı bir ev ortamında yaşamak pekala olası. Bu dengeyi oluşturmada başlıca yardımcılarımız bazı ev bitkileri !
Ev bitkilerinin evin içindeki havayı temizleme-arındırma özellikleri olduğu 1989’den beri bilinmektedir. Nasa’da mühendis olarak çalışmış olan Bill Wolverton bitkilerin birçok kimyasal bileşimi emme (absorbe etme) özelliğini araştıran ilk kişi oldu. En yaygın olanlarından, yaklaşık 50 ev bitkisi, bu şekilde test edildi. Wolverton’un Bitkilerle arındırma (phyto-purification) ile ilgili araştırmaları tüm dünyaya yayıldı ve geliştirildi. Bu araştırmalar iç mekanlardaki hava kalitesi kavramının oturtulmasına da katkıda bulundu.
Bazı inşaat ve temizlik malzemelerinin bizi zehirlediği artık kanıtlanmıştır. Yapıştırıcılar, boyalar, sıkıştırılmış ahşaptan yapılma (sunta) mobilyalar, mürekkepler, temizlik malzemeleri, soba ya da sigara dumanları evlerimizin hava kalitesini olumsuz olarak etkilemekte. Tüm bu kaynaklardan, havaya insanların sağlığını tehdit eden uçucu kimyasal bileşimler yayılıyor ve baş ağrıları, kronik yorgunluk, alerjiler… gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
Sakinleştirici renkleri sayesinde stresi azalttıkları gibi, bitkiler havayı nemlendirir, havayı kirleten maddeleri emer ve havaya yeniden oksijen bırakır. Öyleyse, siz de kendinizi bu iyilik perilerinin maharetlerinden yoksun bırakmayın !
Amonyak ve sigara dumanı hariç, kokusu ve rengi olmadığı için, havayı kirleten çoğu maddeyi açıkça saptayabilmek zordur…. Ama evinizin içinde bir tur atın, onlar ordadır…
 • Amonyak temizlik ve tamirat işlerinde kullanılan malzemelerde bulunur.
 • Havaya Benzen salımı, mürekkep, boya, plastik, deterjan, sigara dumanı, tamirat malzemeleri veya ev mobilyalarından kaynaklanır.
 • Formaldehit sıkıştırılmış ahşap panolardan (sunta), moket yapıştırıcılarından, camyünü gibi taşyünlerinden, döşemelik kumaşlardan, duvar kağıtlarından, aynı zamanda ısıtma kazanlarından ve sigara dumanından da havaya yayılır.
 • Karbonmonoksit şofbenden tutun, gazın yanmasına, ya da sigaraya kadar uzanan birçok farklı kaynaktan salınan dumandan yayılır.
 • Toluen’in kaynağı vernikler, yapıştırıcılar, moketler, halılar, ahşapların gördüğü bazı işlemler, “su bazlı” denilen maddeler, ve aynı zamanda sabunlar ve cilalardır.
 • Trikloretilen ve Ksilen de yine yapıştırıcılarda, verniklerde, boyalarda ve yağ sökücülerinde bulunur.
 • Elekromanyetik dalgalar ise cep telefonları, mikrodalga fırınlar, kaloriferler, yüksek gerilim hatları, ekranlar, lambalar…..gibi sayısız kaynaktan yayılır.<
  Aglaonema_commutatum
  Çin Herdemyeşili (Aglaonema commutatum)
  Bu bitki, boyuna göre saatte 5’den 10 µg’a kadar, formaldehit emebilir. Tropikal bölgelerden gelen birçok yeşil bitki gibi, o da üzerine doğrudan vuran güneşi pek sevmez. Tüm organları ( yapraklar, gövde/ dallar, kökler) havayı temizler.Işık : Orta-az
  Isı : 10 ila 25 derece arası
  Benzen : Etkili
  Formaldehit : Çok etkili
  aloe vera.1
  Aloe Vera (Aloe vera)
  Bu bitkinin özsuyu (lateks) yaraları iyileştirici, antiseptik ve mantarlara karşı etkisiyle bilinir. İç mekanlarda, aloe vera birçok hava kirleten maddeye karşı etkilidir ve formaldehit’in %90’nını yok eder. Evinizde onu sıcak ve bol güneş gören bir yere koyun.

  Işık : Bol
  Isı : 10 ila 20 derece arası
  Benzen : Etkili
  Formaldehit : Süper etkili
  Karbonmonoksit : Çok etkili
  Toluen : Etkili
  Elektromanyetik dalgalar : Süper etkili
  a8b403b3bd588d04883ecc6755a73973
  Büyük Flamingo Çiçeği (Anthurium andreanum)
  Flamingo çiçeği amonyak salımlarını en iyi arındıran ikinci bitkidir. Öyleyse, onu bu salımların sebebi olan bazı temizlik malzemelerinin bulunduğu mutfak ya da banyolara koymak iyi fikirdir.

  Işık : Bol
  Isı : 10 ila 24 derece arası
  Amonyak : Süper etkili
  Benzen : Etkili
  Formaldehit : Etkili
  Ksilen : Çok etkili
  Cereus_peruvianus_var._monstrosus
  Peru Mumu (Cereus peruvianus)
  Peru mumu (veya Peru kaktüsü) elektromanyetik dalgaları emdiği için tavsiye edilir. İsveç ve Amerika’da yapılan bazı araştırmalar bitkinin bu tip radyasyonlara bağlı baş ağrılarını giderdiğini kanıtlama yönündedir. Bu bitkiyi yetiştirmek çok kolaydır, sadece fazla sulamamaya özen gösterin.

  Işık : Bol
  Isı : 5 ila 30 derece arası
  Elektromanyetik dalgalar : Süper etkili
  images
  Şamadora Dağ Palmiyesi (Chamaedorea elegans)
  Şamadora dağ palmiyesinin mükemmel hava arındırma kapasitesinden en iyi şekilde faydalanmak için, her bitki 1m uzunluğunda olacak şekilde, aynı saksıya birkaç tane dikin. Areka gibi, o da bir ağaç altı bitkisidir ve loş bir odada yaşayabilir.

  Işık : Orta-az
  Isı : 18 ila 24 derece arası
  Amonyak : Çok etkili
  Formaldehit : Süper etkili
  Ksilen : Çok etkili
  Bambu Palmiyesi (Chamaedorea seifrizii)
  bambu-palmiyesi

  Bambu Palmiyesi (Chamaedorea seifrizii)
  Bu palmiyenin kamışları 2m’ye kadar erişir, fakat bu boya varmadan bile trikloetileninin de dahil olduğu birçok hava kirleten maddeyi emer. Bu bitkiyi, güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın bir yere koyun.

  Işık : Orta-az
  Isı : 18 ila 24 derece arası
  Benzen : Çok etkili
  Formaldehit : Süper etkili
  Trikloretilen : Çok etkili
  Ksilen : Etkili
  indir

  Kurdela Çiçeği (Chlorophytum comosum)
  Üst kısım, kök, yumru … bitkinin tümü havayı arındırır. Hem de çok etkili bir şekilde ! Kurdela çiçeği birçok hava kirletici maddeyi emer ; buna saatte 3 ilâ 10 µg arası formadehit ve 24 saat içinde neredeyse tüm karbonmonoksit miktarı dahil. Her türlü yetiştirme şartına da yatkındır.

  Işık : Orta-az
  Isı : 8 ila 30 derece arası
  Benzen : Süper etkili
  Formaldehit : Çok etkili
  Karbonmonoksit : Süper etkili
  Toluen : Süper etkili
  Ksilen : Çok etkili
  Areca
  Areka Palmiyesi (Chrysalidocarpus lutescens)
  Bu palmiye havayı toluenden (satte 10 ilâ 20 µg) ve ksilenden (satte 12 ilâ 1 8 µg) arındırma konusunda en başta gelen bitkilerden biridir. Bununla birlikte, yapraklarının hafifliğinin yarattığı sakinleştirici etki de göz ardı edilemez.
  Ona uygun koşulları sağlarsanız, yani tüm sene boyunca 22°C bir ısı ve yapraklarına düzenli bir şekilde su püskürtürseniz, 1,50 ile 2,50 m boyunda bir bitki elde edersiniz.

  Işık : Orta
  Isı : 15 ila 25 derece arası
  Benzen : Etkili
  Formaldehit : Etkili
  Toluen : Süper etkili
  Ksilen : Süper etkili
  Chrysanthemum x morifolium
  Kasımpatı (Chrysanthemum x morifolium)
  Evinizin içinde çiçekli bir saksı krizantem (kasımpatı) (veya sonbahar papatyası), neden olmasın ? Özellikle de bu bitki formaldehiti, benzeni ve amonyağı havadan çok hızlı bir şekilde arındırıyorsa. Krizantem serin gecelerden hoşlanır, 5 ile 10 °C arası. Akşamları onu dışarı çıkarın, fakat dondan da korumayı ihmal etmeyin ( don çiçeklerini öldürür ). Sezon sonunda bitkiyi yeniden bahçeye dikin.

  Işık : Bol
  Isı : 14 ila 18 derece arası
  Amonyak : Çok etkili
  Benzen : Süper etkili
  Formaldehit : Süper etkili
  Habitat_Ev-Ve-Saglik_evin-Havasini-Temizleyen-30Bitki_Crassula_ovata
  Mücevher Bitkisi (Crassula ovata)
  Asya’da, yusyuvarlak olan bu bitkinin uğur getirdiği düşünülür. Gerçekten de mücevher bitkisi elektromanyetik dalgaları emme konusunda etkilir, ayrıca amonyağı da yok eder. Taşıması kolay bir saksıda yetiştirildiğinde evin her yerine koyulabilir. Az suya ihtiyacı olan bu bitkiyi kolayca unutabilirsiniz, en önemlisi yüzeydeki toprağı bırakın kurusun.

  Işık : Bol
  Isı : 5 ila 24 derece arası
  Amonyak : Çok etkili
  Elektromanyetik dalga : Süper etkili
  61C29E2_Croton1-400x480
  Kraton Bitkisi (Codiaeum variegatum)
  Kraton, formaldehit (saatte 2 ilâ 6µg ) dışındaki hava kirletici maddeleri az temizler fakat mekanları etkili bir şekilde oksijenlendirir, seslere karşı etkili ve güzel bir görsel ekran oluşturur. Onu ısının ve nemin sabit olduğu odalara yerleştirin. Bitkiniz kırmızböceği saldırılarına karşı hassas ise, akşama doğru yaprakların üzerine su püskürtmeye özen gösterin.

  Işık : Bol
  Isı : 16 ila 30 derece arası
  Formaldehit : Etkili
  Dieffenbachia picta

  Boyalı Difenbahya (Dieffenbachia picta)
  Bu bitki formaldehit’i köklerinden emer. Heybetli yaprakları onu toluen ve ksilen’i arındırma konusunda da etkili kılar ve farklı çeşitlerine göre, saatte 4 ilâ 12 µg arası arındırabilir. Tüm sene boyunca, difenbahya istiklarlı bir sulama ister. Yapraklarını da düzenli bir şekilde temizleyin. Tek kötü yanı, yapraklarda ve saplarda bulunan özsuyunun içinde, dili birkaç saat boyunca paralize eden bir madde olmasıdır.

  Işık : Orta-az
  Isı : 18 ila 25 derece arası
  Formaldehit : Çok etkili
  Toluen : Süper etkili
  Ksilen : Süper etkili
  Dracaena-fragrans

  Beyaz Şeritli Ejder Kanı (Dracaena deremensis)
  Bu bitkinin çoğu çeşitlerinin yaprakları beyaz çizgilidir. Özellikle benzen, ksilen ve trikloretilen’i emer. Sadece, yaprakları yeşil olan, “Janet Craig” çeşidi formaldehit’i de emer. Dracaenalar fazla ışık almayan odalarla yetinebilirler.

  Işık : Orta-az
  Isı : 18 ila 24 derece arası
  Benzen : Etkili
  Formaldehit : Süper etkili
  Trikloretilen : Çok etkili
  Ksilen : Etkili
  Dracaena fragrans

  Altın Sarısı Şeritli Ejder Kanı (Dracaena fragrans)
  Dracaena fragansları ortasında altın rengi bir şerit olan geniş yeşil yapraklarından tanıyabilirsiniz. Formaldehit’i absorbe ettigi için, sıkıştırılmış ahşaptan yapılan eşyaların bulunduğu odalara koyulması tavsiye edilir. Bu bitki kuru havayı, az ışığı ve hatta arada bir sulamayı unutmanızı bile kabul eder !

  Işık : Orta
  Isı : 18 ila 24 derece arası
  Benzen : Çok etkili
  Formaldehit : Çok etkili
  Trikloretilen : Etkili
  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  Madagaskar Dragon Ağacı (Dracaena marginata)
  Ne çok maddeyi temizliyor! Kırmızı kenarlı ince uzun yapraklarından tanınan bu cins (dracaena) evde bulunan başlıca hava kirletici maddeleri yok eder. Dracaena marginata’nın bir diğer güzel yanı da çok kolay bir şekilde, hatta yarı gölgede bile yetiştirilebilir olmasıdır.

  Işık : orta
  Isı : 18 ila 24 derece arası
  Benzen : Çok etkili
  Formaldehit : Çok etkili
  Karbonmonoksit : Süper etkili
  Toluen : Süper etkili
  Trikloretilen : Süper etkili
  Ksilen : Süper etkili
  FicusAlii

  Ficus alii (Ficus alii)
  Bu fiküs cinsi çok sayıda hava kirletici maddeye karşı etkilidir, özellikle de formaldehit’e. Suntadan (sıkıştırılmış ahşap) yapılan eşyalarla döşenmiş bir mutfakta etkilidir. Hem hafif gölgeden hem de canlı bir ışıktan hoşlanır, fakat üzerine doğrudan gelen güneş ışığından zarar görür.

  Işık : Orta-az
  Isı : 15 ila 25 derece arası
  Benzen : Etkili
  Formaldehit : Çok etkili
  Toluen : Etkili
  Trikloretilen : Etkili
  Ksilen : Etkili
  indir (1)

  Benjamin Kauçuğu (Ficus benjamina)
  Evlerimizde en yaygın bulunan bitkidir. Bazı yesil bitkilerin gerisinde kalsa da, göz ardı edilemez miktarlarda amonyak, formaldehit ve ksilen emer. Bu bitkiyi herhangi bir aydınlık odaya koyabilirsiniz.

  Işık : Bol
  Isı : 15 ila 25 derece arası
  Amonyak : Etkili
  Formaldehit : Çok etkili
  Ksilen : Çok etkili
  Ficus elastica
  Kauçuk Ağacı (Ficus elastica)
  Kauçuk ağacı özellikle formaldehiti emme konusunda etkilidir. Doğrudan güneş ışığı gelmediği sürece, her mekan hoşuna gider. Büyüdükçe hacim kazanan bu bitki için geniş bir yer ayarlamanız gerekir. Mesela, evin girişindeki bir hol, geniş bir salon…

  Işık : Orta-az
  Isı : 15 ila 25 derece arası
  Formaldehit : Çok etkili
  Ganoderma lucidum

  Kırmızı Reichi Mantarı / Ölümsüzlük ya da Ling Zhi Mantarı (Ganoderma lucidum)
  “Ölümsümlük mantarı” diye de adlandırılan Ling Zhi, Çin tıbbında her derde deva olarak görülür, tek başina tüm bir ecza dolabına bedeldir. Bağışıklılık sistemini güçlendirir, analjezik ve anti-enflamatuvar etkileri vardır. Ayrıca radyasyona karşı da etkili olduğu söylenir. Bu yüzden, ıhlamur rengi kısa bir gövdenin üzerinde, mantar kısmı maun ağacı renginde hoş bir şapkaya benzeyen sekliyle orijinal bir ev bitkisidir. Az ışık gören, hafif karanlık mekanlar onun için idealdir. Güneşten uzak tutun, bitkinin gövdesini ve mantarın kendisini her hafta püskürterek sulayın.

  Işık : Az
  Isı : 18 ila 25 derece arası
  Elektromanyetik dalga : Süper etkili
  indir (2)
  Gerbera (Gerbera jamesonii)
  Uzun bir süre sadece çiçekleri için, dekoratif amaçlı yetiştirilen Gerbera, şimdilerde farklı bitkilerin de girdigi saksı kompozisyonlarında dikkati çeker biçimde yerini almış bulunuyor. Sigara içilen odalar için son derece uygundur, fakat bu bitkinin ömrü diğer yeşil bitkilere nazaran daha kısadır.

  Işık : Orta-az
  Isı : 11 ila 22 derece arası
  Benzen : Süper etkili
  Formaldehit : Süper etkili
  Toluen : Etkili
  Trikloretilen : Süper etkili
  ingiliz-sarmaşığı
  İngiliz Sarmaşığı (Hedera helix)
  Hedera sarmaşığı dekoratif olmakla beraber, son derece de etkilidir. Deneyin, takdir edeceksiniz ! Birçok hava kirleten maddeyi ve nerdeyse benzenin tümünü 24 saat içinde tamamen temizleyecektir. Evin tüm odalarına koyun.

  Işık : orta
  Isı : – 8 ila 15 derece arası
  Benzen : Süper etkili
  Formaldehit : Etkili
  Toluen : Etkili
  Trikloretilen : Etkili
  Ksilen : Etkili
  indir (3)

  Salon Eğreltisi / Fujer (Nephrolepsis exaltata ‘Bostoniensis’)
  Çoğu evde rastladığımız salon eğreltisi de hava temizleyen onemli bitkilerden biridir. Her gün büyük miktarda ksilen ve formaldehit emer. Fujerin bir diğer avantajı ise, düzenli olarak püskürterek sulandığında, çok fazla ısıtılan odaların nem oranını farkedilir biçimde yükseltmesidir.

  Işık : Orta
  Isı : 10 ila 21 derece arası
  Formaldehit : Süper etkili
  Ksilen : Süper etkili
  attachmentmd

  Sarmaşık Deve Tabanı (Philodendron erubescens ‘Red Emerald’)
  Hava temizleme konusunda en etkili deve tabanı cinsidir. Bu bitki formaldehit ve trikloretileni yok eder. Çok fazla ışığa ihtiyacı yoktur ve loş odalarda da yaşabilir. Çok aydınlık mekanlarda olduğu takdirde üzerine doğrudan güneşten gelmesini önlemek gerekir.

  Işık : Orta-az
  Isı : 15 ila 25 derece arası
  Formaldehit : Süper etkili
  Trikloretilen : Etkili
  1

  Cüce Hurma Palmiyesi (Phoenix roebelenii)
  Genç ve küçük olduğu zaman bile bu palmiyenin, formaldehit (saatte 25-30 µg) ve ksilen’i (saatte 15 µg) emme kapasitesi şaşırtıcıdır. Tercihen aydınlık bir odaya yerleştirin, hatta üzerine güneş bile gelebilir. Düzenli olarak sulayın.

  Işık : Orta
  Isı : 12 ila 26 derece arası
  Formaldehit : Süper etkili
  Ksilen : Süper etkili
  images

  Hanım Palmiyesi (Rhapis excelsa)
  Nasa’nın sınıflandırmasına göre , bu palmiye, amonyağı arindirmada en önde gelir. Onu, temizlik malzemelerin kullanıldığı mutfağa koyabilirsiniz. Ya da güneşin üzerine doğrudan gelmediği herhangi bir başka odaya…

  Işık : Orta-az
  Isı : 7 ila 25 derece arası
  Amonyak : Süper etkili
  Formaldehit : Çok etkili
  Ksilen : Etkili
  indir (4)

  Açelya (Rhododendron indicum)
  Amonyak üzerinde olan etkisinden dolayı, onu mutfak veya banyoya koyun. Dikkat : nemli ortamları sevse de, bu bitki aşırı sıcağa gelemez. Ayrıca aklınızda bulunsun, açelya dumanlı ortamlara iyi dayanır.

  Işık : Bol
  Isı : 3 ila 18 derece arası
  Amonyak : Çok etkili
  Formaldehit : Çok etkili
  Ksilen : Çok etkili
  1

  Beşparmak (Schefflera actinophylla)
  Bu bitki formaldehit’i (saatte10 µg) arındırma etkisiyle dikkat çeker. Daha düşük bir ölçüde ksilen ve benzen’e karşı da etkilidir.
  Dikkat edin : Bitkinin sağlıklı olması için, ona evinizde geniş bir yer ayırın. Aydınlık bir yerde bulunsun, fakat doğrudan gelen güneşten de koruyun.

  Işık : Orta
  Isı : 12 ila 25 derece arası
  Benzen : Etkili
  Formaldehit : Süper etkili
  Ksilen : Çok etkili
  Scindapsus aureus

  Frenk / Oda Sarmaşığı (Scindapsus aureus)
  Aralarda sarıların da bulunduğu karmaşık renkteki yapraklarıyla, bu bitki, asılı olarak veya bir çubuk desteğiyle, evinizin her köşesine yakışır. Birçok hava kirleten maddeye karşı koyar. İçinde büyüdüğü substratın hafifliliği bitkinin etkisini arttırır.

  Işık : Orta
  Isı : 10 ila 25 derece arası
  Benzen : Süper etkili
  Formaldehit : Etkili
  Karbonmonoksit : Süper etkili
  Toluen : Süper etkili
  indir (5)

  Yelken Çiçeği (Spathiphyllum commutatum)
  Her kategoride şampiyon olan spatifilyum’a hiçbir hava kirletici madde dayanmaz ! Büyük boydakilerin yaprakları saatte 15 µg formaldehit, ksilen, toluen, amonyak, benzen, trikloretilen ve ayrıca alkol ve aseton buharını da emer. Kim daha iyisini yapabilir ki ?

  Işık : Orta-az
  Isı : 18 ila 25 derece arası
  Amonyak : Çok etkili
  Benzen : Çok etkili
  Formaldehit : Süper etkili
  Toluen : Etkili
  Trikloretilen : Süper etkili
  Ksilen : Çok etkili
  Syngonium podophyllum

  Ok Başı Sarmaşığı / Kurt Kulağı (Syngonium podophyllum)
  Hava arındırmada başta gelen diğer bitkilerle karşılaştırıldığında singonyum’un performansı düşüktür, lâkin ksilen’i iyi emdiği için, plastik sanatlar atölyelerine yerleştirilmesi tavsiye edilir.
  Işık : Orta
  Isı : 12 ila 25 derece arası
  Formaldehit : Etkili
  Ksilen : Çok etkili

  İç mekan bitkileri ve ışık yoğunluğu
  Pencereye 2 metre mesafede bulunan bir bitki, pencerenin önündeki bitkiden dört katı daha az ışık aldığını biliyor muydunuz? Bitkilerin optimum şekilde ışık almaları için, pencereden mesafe en fazla 1.50 metre olmalıdır.

Kaynak;organikoop.com

Evin Havasını Temizleyen 30 Bitki” için 3 yorum

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s