Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Önce İNSANLIK!

01805_BG-620x330
Bilmediğiniz yüzlerce şey var aslında. Kendinizle ilgili, hayatla ilgili, çevrenizdeki onlarca insan hakkında… Neyi tam bildiğinizi ya da bilmediğinizi asla öğrenemezseniz. Buna ömrünüzde yetmez. Ama bazı değerler vardır ki onlar her şeyin üstündedir. Sevgi ve gerçek dostluğu, merhameti ve vicdanı boynunuza kolye yapabildiyseniz; işte o vakit en zengin insan siz olmuşsunuz demektir.

Gerçeklik, yavan bir tepside önünüze sunulan kadardır. Dünyaya baktığınız pencere sizin onun size verdiği ölçüde olandır. Elde ettiğinizi sandığınız bütün materyaller asla kalıcı değildir. En basiti öldüğünüzde yanınızda götürebiliyor musunuz onlarca malı mülkü? Smile

Fakat siz sizi anlayanlara her el uzattığınızda yaşamaktasınız. Ve ölümsüz mü olmak istiyorsunuz; sizi özlesinler ve asla unutmasınlar mı istiyorsunuz; o hade kendi özünüze dönün. Özel olun çevrenizdeki tüm insanlar için. Özel olabilmeyi amaçlayın. Sahtekar yüzlerinizdeki o saçma maskeleri indirin. Biraz daha gerçek olmaya çalışın. Çünkü gerçek olamadığınız kadar aslında bu dünyada da yoksunuz demektir.

Merhameti, özellikle bu duyguyu benliğinize kazıyın. Eğer bunu kaybetmişseniz; sizin için yollar daralmış; uzun ve külçe altınlarla süslenmiş tüm o köprüler yıkılmaya çoktan yüz tutmuş demektir. Bitik hayatlarınıza beyazın ve siyahın ötesinde sarı koyun, yeşili koyun, pembeyi ve turuncuyu koyun. Gökkuşağı gibi rengarenk bir bedene sahip olun. Kimseyi küçükmesemeyin. Çünkü küçükmüş gibi görünen tüm o yaşamlar nefes alıyor; iyi ya da kötü. Ve kimse sizin köleniz değil; bunu asla unutmayın!

Köle gördüğünüz insanların aslında sizler kölesi olduğunu biliyor muydunuz? Ve ne yazık ki bunu ancak günü geldiğinde farketmiş olursunuz. Mezarınızın başında size el açıp dua eden değil; arkanızdan söven adam bıraktığınızda işte o zaman lanet bir adam olduğunuzu anlarsınız. Ne var ki çoktan her şeyi kaybetmişsinizdir. Bu yüzden de “İNSAN” olmanın en önemli özelliklerini kaybetmeyin!

Kaybetmek; asla geri dönemeyeceğiniz yolun kapandığı kapıdır.

BURCU ÖZDER

Çok güzel yazmış 🙂

Önce İNSANLIK!” için 3 yorum

    1. Rica ederim.Asıl ben teşekkür ederim bu güzel satırlar için.Ve yorumunuzla paylaşımı daha da anlamlandırdığınız için.Sevgiler… 🙂

  1. Geri bildirim: Anonim

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s