Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Ne İstediğinizi Bilin!

large (20)
Ne İstediğinizi Bilin!

Yaşamdan ne beklediğinizin farkında olmak,sizi hedefinize bir adım daha yaklaştırır.İş ve özel yaşamımızda olmasını istediğimiz ve değişmeyen tek beklentimiz başarıdır.Zaman zaman umutsuzluğa kapılıp özgüvenimizi yitirdiğimizi düşünsek de aslında başarının sırrı içimizde gizlidir.

Sizce başarının tanımı nedir?
Sizce işte başarılı kişiler hayatta da başarılı oluyorlar mı yada okulda başarılı olan kişiler mesleklerinde de aynı başarıyı yakalayabiliyorlar mı?Birde tersinden düşünelim.Okulda başarısız olan bir çocuk iş hayatındada mutlaka başarısız mı oluyor?Bildiğimiz bir çok örnek var;okul hayatı zayıflarla dolu ama iş hayatında çok başarılı olan kişiler.İşin püf noktası,yaptığın işi sevmek ve o işe odaklanabilmek.Ayrıca hayatta ki başarı her şeyden önemli.Yaşam başarısı da insanın hayatını anlamlı kılacak bir şeyler yapmasıyla oluşuyor.

Neye odaklanıyoruz?
Araştırmalar beynin bir düşünceye 6-7 saniyeden fazla odaklanamadığını gösteriyor.

large (18)

Sonsuz kapasite
Beynin sonsuz bir kapasitesinin olduğunu biliyoruz. Beynimizde 100 milyar hücre var. Bu hücreler arasında kurulan muazzam bir bilgi ağı bulunmakta. Beynimiz en gelişmiş bilgisayardan 1000 kat daha hızlı çalışmakta. Yani beynimizin çok büyük bir gücü var. Yeter ki onu doğru programlayalım, içine doğru verileri girelim ve doğru bilgileri kaydedelim. Nasıl bir arama motorunda arama bölümüne ne yazarsanız onunla ilgili bilgiler size geliyorsa beyniniz de aynen bir arama motoru gibi çalışmakta. Olumlu aramalar olumlu bilgileri sizin karşınıza getirmekte, olumsuz aramalar da olumsuzları. Beyin ekranınızda ne görmek istiyorsanız onunla ilgili araştırma yapın.

Hepimiz hayatta başarılı olmak istiyoruz ama nasıl olabileceğimizi biliyor muyuz?

Başarının üç önemli öğesi var:

Odak,
Kapasite ve
İrade.

Odak bizim hedeflerimizi, isteklerimizi oluşturuyor. Kapasite bizim alt yapımız, o işi yapmakla ilgili beceri ve yeteneklerimizin tümü ve irade de bizim itici gücümüz yani motivasyonumuz. Eğer bu üç öğe bir araya gelmezse başarıya ulaşamayabiliyoruz. Odak ve kapasitesi olan ama iradesi olmayan kişi; yapabilirim ama gücüm yok diyor. Odak ve iradesi olan kapasitesi olmayan bir kişi; çalışıyorum çalışıyorum ama bir türlü olmuyor diyor. İstek ve kapasitesi olan ama bir odağı olmayan kişi de; yapabilirim ama ne yapacağımı bilmiyorum diyor. Yani başari için odak, kapasite ve iradenin birleşmesi gerekli.

Olumlu düşünceler
Kendimize, vücudumuza iyi bakmamız gerektiğini, sağlıklı beslenmenin ve düzenli spor yapmanın vücudumuz için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Peki, zihnimiz için de aynı özeni göstermemiz gerektiğini de iyi biliyor muyuz? Zihni istemediğimiz, korktuğumuz, bizi kaygılandıran düşüncelerle değil gerçekleşmesini istediğimiz düşüncelerle doldurup beslememiz gerekiyor. Bu hem zihin sağlığı için çok önemli hem de kendi hedeflerimiz ve isteklerimizin gerçekleşmesi açısından çok önemli.

Görülen o ki insanların işleriyle kendileriyle ve hayatlarıyla ilgili net hedefleri yok. Yani ne istediğimizi bilmiyoruz ama neyi istemediğimiz konusunda çok iyiyiz. Hepimiz mutluluk istiyoruz ama bizi mutsuz edecek şeyleri düşünmekten bizi nelerin mutlu ettiğini bilmiyoruz. Hepimiz para istiyoruz ama hiç inanmayarak nasıl olsa o paranın bize gelmeyeceğini düşünerek o paraları istiyoruz.

large (21)

Yaşamı iyileştirmek

Önemli olan istenecek şeyi netleştirmek, onu gerçekten istemek, inanmak ve ona sahip olunca neler yapacağınızı düşünmek.İşinde terfi etmek isteyen, daha çok para kazanmak isteyen bir kişi bunun nasıl olsa olmayacağını düşünmek yerine aktif olup bununla ilgili ne gibi bir aksiyon planı oluşturacağını düşünmeli. Burada önemli olan nokta, bu olumlu düşünceleri düzenli olarak her gün hayatımıza sokmak.

Dünya nüfusunun sadece yüzde 1’i hedeflerini yazıp belirliyor ve bu hedef kağıdını cüzdanında taşıyor ve bu kağıdı düzenli okuyor. Bu kişilerin yüzde 90’i çok başarılı kişiler.Hayattan neler istediğinize dair net olun. İsteklerinizi üzerinde düşünerek belirleyin ve bunların gerçekleşeceğine inanın. Gerekirse bir koçtan veya danışmandan destek alIn çünkü bu, kendi hayatınızı iyileştirmek adına attığınız çok büyük bir adım olacak.

Kaynk;kisiselgelisimim.com
Pınar Özgüner

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s