Genel

Musluklarınızı Kapatıyor musunuz?

 

sinemagraf_musluk

Musluklarınızı Kapatıyor musunuz?

Yapılan araştırmalara göre 2030 yılına geldiğimizde ülke nüfusumuz 90 milyonu bulacak ve kişi başına düşen yıllık su miktarı ise %40 oranında düşecek. Böyle giderse, bugün otuzlu yaşlarda olan birisi, 50 yaşına geldiğinde ciddi su sıkıntısı çeken bir ülkede yaşıyor olacak, onun çocukları, hatta torunları içilebilecek su kavramını ancak tarihi arşivlerde rastlayacak. Bu durumun çok acı olduğunu düşünen, sosyal sorumluluk bilinci gelişmiş, eğitimli ve akıllı bir insansanız, neler yapabiliriz telaşına düşersiniz. Öyleyse yazının geri kalınını okumaya devam edin lütfen.

Mutfak, suyun bilinçsizce harcandığı, muslukların sürekli açık olduğu bir alan. Mutfaklarda bulunan bulaşık makinaları çoğu evin kurtarıcısı, bulaşık makinalarını doldururken sadece sıyırmak suretiyle tabakları temizlemeniz ve bulaşık makinası dolana kadar da çalıştırmamanız öneriliyor. Eğer elde yıkayacaksanız, bulaşıklarınız üzerindeki kirler kurumadan derhal yıkamanız ve çok az deterjan kullanmanız gerekiyor. Yemek pişirirken tavuk, et ya da sebze sularını atmayın, çorba ya da pilava kullanın. Dondurulmuş

gıdalarınızı, buzu çözülsün diye dakikalarca suyun altında tutmak yerine, bir gece evvelinden buzdolabına indirin.

Suyun bilinçsizce harcandığı bir başka alan ise banyolar. Çamaşır yıkamak için kullandığımız su, aylık su faturasının yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Sadece su değil aynı zamanda deterjan ve elektrik tüketimi de yaşanıyor. Çamaşırlarınızı biriktirerek yıkayın, durulama suyunu alarak tuvalet balkon gibi alanlarınızı temizleyebilirsiniz. Uzun programlar yerine kısa programlar tercih edin. Lekelere anında müdahale ederseniz, kısa programda dahi çamaşırlar temizlenecektir. Banyo yapmak yerine, duş almayı tercih edin, küveti doldurmak ve keyif yapmak harika fakat su kaynaklarının azaldığını düşünerek, küvet keyiflerinizi ayda 1’e düşürün. Tuvalet rezervuarlarınızı küçük alın, damlatan muslukları vakit kaybetmeden tamir edin. Saniyede 1 damla su damlatan bir musluk yılda ortalama 3 ton civarında su harcamanıza sebep olur. Bireysel olarak yapacağımız pek çok şey var. Hatta çocuklarımızı, çevremizi uyararak, bilinçli birer birey olmalarına yardımcı olabiliriz.

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s