Kelimeler Okyanusu

Büyüklere Nasihat: Gençleri Anlamak Büyüklüktür

large

Büyüklere Nasihat: Gençleri Anlamak Büyüklüktür

Sabahleyin bir arkadaşımı ziyaret ettim. Arkadaşım dediysem, benden hem yaş hem de makam ve mevkice büyük bir dost. İş yerindeyiz. Kahvelerimiz geldi. Sabahın erken saatleri olduğu için henüz işler yoğun değil.

Oturduk konuşuyoruz. Oradan buradan derken, derinden bir “of” çekiverdi. “Hayırdır ağabey?” dediğimde ise açıldı. “Dert büyük derman yok” nevinden değil konuştuklarımız. Dert çok büyük değil, derman ise kendimizdeydi. Oğlan büyümüş, delikanlılık evresine girmiş. Evde bir de abla var, oğlandan birkaç yaş büyük. Ve uzun zaman sonra olduğu için sevimli mi sevimli duran ve tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başaran beş-altı yaşlarında bir çocuk daha… Ortanca oğlanla atışmalar, çatışmalar başlamış. Baba ne derse tersi yapılıyor. Ders çalışmak yok! Yumuş tutmak (anne baba tarafından verilen ve söylenen bir görevin yerine getirilmesi -mesela marketten ekmek almak gibi-) yok! Evde abla pozisyonundaki kişiyi rahatsız etmek, var! Küçük kardeşi ağlatmak, var! İnatlaşmak, var. Küsmek, var… Durum sakat anlayacağınız. Söz arasında bir not düşüyor baba: “Hocam, benden habersiz evden para almaz. Şimdiye kadar müstehcen bir kelime konuştuğunu duymadım. Bizim olmadığımız yerde, diğer büyük ve akrabalarına karşı inanılmayacak kadar saygılı…” Görünen o ki sadece bir çatışma ve inatlaşma var. Siz buna kuşak çatışması mı dersiniz, yoksa kıskançlığın açığa vurulması mı, bilmem.Ama belli ki baba sinirlendikçe çocuk zevk alıyor. Baba makam ve mevki sahibi. Çocuktan beklenti ise yüksek. Ama çocuk babaya yetişemeyeceğini ve onun gibi olamayacağını düşünüyor. “Ben farklıyım ve senin gibi olmak zorunda değilim!” diyor. Ve devam ediyor: “Sen sinirlendirdikçe ben zevk alıyorum.”

Keçiler ve Babalar

Dedim ki babaya: “Ağabey, keçileri bilir misin?” “Evet!” dedi, “Ben çocukken çok koyun keçi yaydım!”

“İyi o zaman, bir hikaye anlatayım da dinle!”

“Hocam hikayenin sırası mı

şimdi?” dedi şaşkınlıkla.

“Olsun, sen yine de dinle ağabey! Bir köylünün iki inatçı keçisi varmış. O kadar inatçılarmış ki biri diğerinin yaptığı şeylerin tam tersini yaparmış. Öyle ki, biri otlamak için köylünün evlerinin kenarından akan derenin karşı tarafına geçse, o mutlaka bu tarafı tercih edermiş. Yine bir gün kırlara otlamaya gitmişler. Keçiler otlaya otlaya ırmağın kenarına kadar gelmişler. Keçilerden biri ırmağın bir yakasında, diğeri öbür yakasında otlamaktaymış. İkisi de derenin karşı tarafından otlamak istemişler ve ırmağın üzerindeki köprünün tam ortasına rastlaşmış, burun buruna gelmişler. Biri yol istemiş: “Çabuk yol ver, karşıya geçeceğim.”

Diğer keçi yol vermeye yanaşmamış: “Önce ben geldim, sen bana yol ver.”

Keçilerin ikisi de inatçı mı inatçı. Köprüde kafa kafaya toslaşmışlar. Bir tos, bir tos daha derken, ikisi birden dengesini kaybedip, ırmağa düşmezler mi! Irmakta bata çıka sürüklenmeye başlamışlar. Boğulmak üzereyken yaptıkları hatayı anlamışlar.”

Sonra dertli babanın gözlerine baktım ve sordum: “Ağabey, hikayeye göre bir köprüde iki keçi kafa kafaya gelse, köprü dar ve yüksek olursa ne olur?”

“Valla, genelde ikisi birden aşağı düşer, bazen sadece biri düşer!” dedi, bir yandan da bıyıklarına dokundu.

“Peki ağabey, ne yapmak lazım?”

“İkisine birden söz geçiremiyorsak, en azından keçilerden birini kontrol altına almak lazım. Köprüden önce biri, sonra diğeri geçmeli.” dedi. Sonra durdu, uzun uzun düşündü. “Bizim keçinin laf anlayacağı yok. O zaman bir müddet (köprüden geçene kadar, yani gençlik duygularını kontrol altına alana kadar) ben ona yol vermeliyim, değil mi?” diye devam etti. Bu cümleyi duyunca, “Haydi bana eyvallah!” dedim ve işyerime geldim.

Mahmut Açıl
Olumlamalar.com

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s