Sağlık Ve Güzellik

Evde Doğal Diş Beyazlatma ve Temizleme Yöntemleri

large (11)

Kim istemezki tertemiz ve beyaz dişleri olsun. Evde hazırlayacağınız doğal yollarla diş beyazlatma ve beyazlatıcı diş macunlarıyla tertemiz dişlere sahip olabilirsiniz. Diş temizleme yöntemleri ile de dişlerinizi temizletebilirsiniz. Mutlu ve ışıltılı bir gülüş için bu makalemizi hazırladık. Ancak unutulmamalıdır ki diş beyazlatmaya başlamadan önce bir ağız muayenesi gereklidir. Ağızdaki porselen dişler ve dolgulu dişlerin beyazlamadan kalabileceği unutulmamalıdır. Diş hekimleri tıbbi yöntemlerle dişleri beyazlatır ve temizler, ancak evde uygulayabileceğimiz bazı kürler de bize yardımcı olurlar.

Evde Doğal Diş Beyazlatma ve Temizleme (Naturel Home Bleaching)

Evde doğal yollarla diş beyazlatmak için çeşitli kürler ve gıdaların kullanıldığı bilinmektedir. Bu kürlerden en çok bilineni karbonat, limon suyu ve zeytinyağı ile hazırlanan bir diş beyazlatma kürüdür.

Birinci Diş Beyazlatma Kürü: 1 çay kaşığı karbonat, limonun sıkılmış suyundan 3-5 damla ve birkaç damla zeytin yağı karıştırılır. Daha sonra diş fırçası bu karışıma daldıırılmak suretiyle dişler fırçalanır. Bu karışım sararan dişler için birebir işe yarayan bir yöntemdir. Ancak içerisinde bulunan limon suyu diş minesine zarar verebileceğinden aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

İkinci Diş Beyazlatma Kürü: 1 tatlı kaşığı karbonat ile bir çay kaşığı tuzu karıştırıp içine bir kaç damla sirke atarsanız dişlerinizin beyazlaması için güzel bir diş macunu elde edersiniz. Bu solusyonu diş fırçanızın üzerine yayarak haftada iki kez uyguladığınızda dişleriniz için doğal bir beyazlık sağlanır.

Üçüncü Diş Beyazlatma Kürü: Tuzlu suya (1 bardak) zeytin (3-5 tane çizilmiş) koyarak birkaç saat bekletin, ardından suda oluşan bu içerik sayesinde yapacağınız ağız gargarası ile doğal diş beyazlığı elde edebilirsiniz.

Dördüncü Diş Beyazlatma Kürü Hidrojen Peroksit Kürü: 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı hidrojen ve 1 çay kaşığı su ile elde edilen bu karışımla ağzı çalkalayıp daha sonra dişler fırçalandığındığında diş beyazlığı sağlanır.

Diş beyazlatmada etkili besinler:

Karbonat: Bilinen en iyi doğal diş beyazlatma malzemesidir. Karbonatı aşırıya kaçmadan kullanmak gerekir. Fazlası diş minelerine zarar verir.
Kabartma tozu: Bir parça balla karıştırıldığında ve dişer fırçalandığında tadı kötü olsa da diş beyazlatmadaki etkinliği bunu unutturmaya yetiyor.

Gliserin: Bu madde özellikle çürükleri önler ve antimikrobiyal madde olmasından dolayı bakteri faaliyetlerini durdurur. Evde hazırlayabileceğiniz karbonatlı ağız gargarası içine bir kaç damla atarak etkiyi kuvvetlendirmek mümkündür.

Tuz: yemeklerimizde kullandığımız tuz da dişleri beyazlatma etkisine sahiptir. Tuz ile fırçalanan dişler beyazlar.

Çilek: Doğal leke gidericisidir. Bunun için yenilerek tüketilmesi yeterlidir. Ancak asitli bir meyve olduğundan sonrasında ağzı çalkalamak gereklidir. Çünkü diş minelerine her türlü asit zarar vermektedir.

Elma Sirkesi

Limon

Portakal ve diğer turunçgiller: Portakal kabuğundan doğal diş macunu yapılabilmektedir.

Havuç: Lifli besindir. Lifi beyazlıkta ve temizlemede etkindir.

Brokoli

Salatalık

Armut: Liflidir.

Elma: Dişlerde temizleyici etkileri de vardır.

Karnabahar

 

Kaynak;saglikci.or

Evde Doğal Diş Beyazlatma ve Temizleme Yöntemleri” için 2 yorum

  1. yukarıdaki belirttiğiniz şeyler kesinlikle zararlı. eskiden ipananın raklamı vardı yumartanın bir kısmına dişmacunu sürüyordu ve sirkeli suya atıyordu. yumurtanın diğer tarafı yumuşuyordu. asla sirke, limon tuz kullanmayın. her duyduğunuza da inanmayın. dişlerinizi kaybedebilirsiniz.diş eti çekilmesi yapıyor bu söyledikleriniz.

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s