Sağlık Ve Güzellik

Her Gün 3 Bütün Ceviz Tüketelim.Neden mi?

large (9)

Her Gün 3 Bütün Ceviz Tüketelim

Ceviz içermiş olduğu omega 3, A, B grubu vitaminler, E, K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi mineraller açısından oldukça zengin ve besleyici bir yağlı tohumdur. Özellik beyin olmak üzere bir çok organa faydaları vardır. Çok yağlı diye tabir edebileceğimiz cevizin % 64 ‘ü yağdır. Yaklaşık 100 gram cevizde 600 kalori bulunur.

Ceviz beyin için kalp damar sağlığı için ciğer sağlığı için çok çok önemlidir ama aşırıya kaçmamak gerekir. Faydalı diyerek 3-5 kase ceviz tüketmek kilo alınmasına zemin hazırlar. Bu durumda faydadan çok zarar verebilir.

eviz Lif açısından da zengin bir besindir ve kan şekerini de yükseltmeden dengeli bir şekilde salınıma neden olduğu için şeker hastalığı açısından da faydalıdır.

Sağlığa faydaları bilinenden fazla olarak tabir edilir ancak biz birkaçını sayalım;

  • Ceviz yüksek kan basıncını (tansiyon) düşürücü özellik gösterir ve kalp sağlığı için önemlidir. Çünkü omega 3 yağ asitleri barındırır. L-arginin, E vitamini ve magnezyum ile folik asit gibi önemli bir vitamin deposudur. Bu da kalp hastalıklarındaki koruyucu etkisini artırır.
  • Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasında son derece önemli bir besindir, çünkü kabuklu kuruyemişler arasında en çok antioksidan etkiye sahip besindir.
  • Damar sertliğinde faydalı etkilere sahiptir. Çünkü arginin amino asiti içerir bu madde damar esnekliği sağlamak için ilaç olarak kullanılır.
  • Ceviz tümör gelişimini yavaşlatır ve tedavide destektir. Kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanserlerinde önleyici etkiye sahiptir.
  • içerdiği gümüş ve selenyum sayesinde 5 yaşına kadar süren beyin gelişimini önemli ölçüde destekler.

Genelde medyada yer alan bazı haberlerde cevizin akşamdan soğu suya konulması sabahleyin ilk olarak bu acı suyunun içilmesi ve akabinde de cevizin yenilmesinin kolesterolü düşürücü etkisi olduğu söylenmektedir. Acı suyunu içmeye gerek kalmadan direkt tüketildiğinde de ceviz kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Bir avuç cevizi geçmeyecek şekilde ya da 3-4 bütün cevizi geçmeyecek şekilde tüketildiğinde sağlık faydaları azımsanmayacak kadar yüksektir. Aşırısı ise aynı şekilde vücuda zarar verebilir.

Kaynak;saglikci.org

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s