Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

İnsan karşısındakinden neler bekler?

large (18)

İnsan karşısındakinden neler bekler?

Karşınızdakinin Yansıttığı Kişiliği Kabul Edin!

İnsanlar arası ilişkileri bozmak açısından geçerliliği kanıtlanmış olan kesin bir formül vardır. Bu da karşınızdakini değiştirmeye çalıştırmaktır. En sevdiğiniz insanlar bile bir süre sonra sizden nefret etmeye başlarlar.

Karşınızdakine Seçim Hakkı Tanıyın!

Ne kadar geçerli olursa olsun, insanlar kendilerine gösterilen doğruları uygulamaktan rahatsız olurlar. Unutmayalım ki kimse kimseye hayatı reçete edemez, ya da gümüş tepside sunamaz. Hayat tecrübelerimizi ve deneyimlerimizi ancak karşımızdaki istediğinde onunla paylaşmalıyız.

Karşınızdakini Asla Utandırmayın!

İnsanlar utandırılmaktan nefret ederler. Bu sebeple de olaya yol açan kendi kusurlarını düşünmek yerine, nefretlerinin, kendilerini utandıran kişiye yöneltirler. Hatası ne olursa olsun, başkalarının yanında utandırdığınız, teşhir ettiğiniz kişiyle aranızdaki bütün köprüler yıkılır.

İnsanların Övgü ve Onay Bekleme İhtiyacı Vardır!

Karşımızdakinin olumlu özelliklerini fark etmek ve bu doğrultuda geri bildirimler vermek onunla iletişimimizi olumlu etkiler. Onların gönlünde ayrı bir yerimiz olur. Günümüzde yanlışları değil, “doğruları” yakalamak anlayışı geçerlidir.

Karşınızdakine Size Yardım Etme Fırsatı Verin!
Kendisine ihtiyaç duyulduğunu bilmek herkesi mutlu eder. İnsanlar güçlerini gösterebilmek ve kendilerini kanıtlayabilmek için, çevrelerine ve size bir şeyler verebilmek konusunda büyük bir istek duyarlar. Bu fırsatı arada bir sevdiklerimize vermek bize bir şey kaybettirmez. Yardım istemekten kaçınmayın!…

Karşınızdakine Doğru Bilgi Verin!

Hangi nedenle olursa olsun, karşınızdakine gerçek dışı bilgi vermeyin. “ O nasıl olsa anlamaz”, “Onun iyiliği için söylemiyorum” gibi ifadeler kendimizi kandırmak veya kendimizi savunmak için kullandığımız mekanizmalardır. Eninde sonunda karşımızdaki gerçekleri öğrenecektir.

Karşınızdakini İyi Dinleyin!

Bütün insanlar söyleyeceklerinin önemli ve değerli olduğuna inanırlar. Karşınızdaki kişiye verdiğiniz değerin en önemli göstergesi onu dinlemek için ayırdığınız süre ve dinleme biçiminizdir. Karşınızdakinin ne söylediğini sürekli keserseniz o da sürekli olarak daha önce söylediklerin tekrar etmeye başlar. Kelimesi kelimesine bilseniz bile karşınızdakinin söyleyeceklerini dinleyin. Sonra onun söylediklerini özetleyerek ona geri bildirimde bulunun. Bu karşınızdakine inanılmaz bir rahatlık verecektir. Nede olsa anlaşılmak güzel şeydir.

Kartal ÖZAL
PDR ve Davranış Bilimi Uzmanı

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s