Sağlık Ve Güzellik

Mor renkli yiyecekler yaşlanmaya karşı

Günde beş veya daha çok kez renkli meyve ve sebze tüketilerek yapılan”” beslenmeyle sağlıklı bir yaşamın temellerini atmış olursunuz. Rengarenk meyve ve sebzelerle aldığımız vitaminler, mineraller, lifler ve diğer bileşikler, vücudumu-. za ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini ve enerjiyi sağlar.
Mavi-mor renkli meyve ve sebzeler “antosiyanin” ve “fenolik bileşikleri” gibi sağlığımızı destekleyen kimyasal bileşikleri içerir. Bu maddeler vücudumuzdaki hücreleri, serbest radikaller olarak bilinen ve stabil olmayan moleküllerin tahrip edici etkisinden korumakta ve yaşlanma etkilerine karşı dayanıklılık sağlamaktadır. Mavi – mor renkli meyve ve sebzelerin sağlığımız için yararlarına bir göz atalım!
• Daha düşük kanser riski
• Sağlıklı idrar yolları ve böbrekler
• Güçlü bir hafıza
• Sağlıklı yaşlanma

morrenklsebze

Mor lahana, mor tatlı patates, mor patlıcan… Bu yiyecekler güzel bir görünüşe sahip olmanın yanı sıra, insanların yaşlanmaya karşı direnme gücünü de arttırabilecek besinler içermektedir.

Mor renkli yiyecekler, bu kadar “romantik” bir mor renge sahip olmalarının nedeni içerdikleri doğal renklendirici maddesidir. Bu madde oksitlenme önleme gücü bakımından C ve E vitaminlerine eşdeğer olup, vücutta anti-oksidan görevi görür ve yaşlanmayı geciktir.

Bunun yanı sıra mor renkli bu yiyeceklerde vücudun ihtiyaç duyduğu selenyum bulunur. Selenyum insan sağlığıyla yakın ilişkili. Anti-oksidan işleve sahip olan selenyum, ayrıca bağışıklığı etkili bir şekilde güçlendirebilir ve kansere karşı da çarpıcı bir etkiye sahip.

Sebze ve meyvelerde bulunan besin değerlerinin yüksek olup olmaması, sahip oldukları renklerin koyu olup olmamasına bağlı. Aynı çeşit sebze ya da meyvenin rengi ne kadar koyuysa, besin değeri de o kadar yüksektir. Bu nedenle soframızda, kırmızı, sarı, yeşil ve beyaz renkli sebze ve meyvelerin yanı sıra mor renklilere de ayrıca yer vermemiz gerekiyor.

Reklamlar

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s