Sağlık Ve Güzellik

Uykusuzluk Sorununuza Bitkisel Bir Tarifimiz Var!

Uyku-Haplarina-Alternatif-Bitkisel-Tedaviler

 

Uykusuzluk Sorununuza Bitkisel Bir Tarifimiz Var!

Uykusuzluk sorunu yaşamayan hiç kimse, uyuyamayanın verdiği eziyeti ve hayat kalitesini ne denli etkilediğini bilemez. Uyku hapı alarak uyuyan çoğu insan, hiçbir zaman doğal uyku kadar dinlenemediklerini, tam manasıyla uyandıktan sonra bile uyuşukluk hissettiklerini deneyimlemişlerdir. Gelişmiş ülkelerin en büyük sorunlarından birisi olarak kabul edilen uykusuzluk sonrası alınan uyku ilaçları, birçok yan etkisine rağmen alınıyor. Çoğu uyku ilacının içerinde uyuşturucu kimyasal maddeler bulunuyor ve yatıştırıcı özellikleri sebebiyle alışkanlık ve bağımlılık yaratabiliyor. Zihinsel faaliyetler engelleniyor, alınan alkolün etkisi güçleniyor hatta kişinin etkin bir şekilde hayatına devam etmesini zorlaştırıyor. Bu sebeple farmakolojinin gelişmesiyle hemen her gün piyasada bir yenisini bulabileceğiniz uyku haplarına itibar etmeden evvel bitkisel birkaç alternatifi deneyimlemenizi öneriyoruz.

Uykunun ve uyku mekanizmasının henüz tanınmadığı ve araştırmaların bu denli fazla yapılmadığı zamanlarda insanlar uykusuzluk için ilk çare bitkilere başvurmuşlardır. İlaçların günümüzde çok sıkıcı yan etkilere sahip olduğunu biliyor ve her hangi bir sorunumuzda ilk önce bitkisel tedavilerin neler olduğunu araştırıyoruz. Zaten çoğu uyku hapının da içeriğinde bu bitkilerden faydalanılmış ve etken maddesi bu şifalı bitkilerden yapılmıştır.

Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkilerin sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkisi bulunuyor. Akdiken, fesleğen, aslankuyruğu, gelincik, karayemiş, mercanköşk, marul, haşhaş, çarkıfelek(passiflora), çuhaçiçeği, söğüt, kediotu gibi bitkiler uykusuzluk için yüzyıllardır kullanılıyor. Uykusuzluk çayı olarak bilinen ve çoğu şifalı bitkiyi aktarlardan bulabileceğiniz bir tarifimiz var.

30 gr portakal yaprağı

30 gr melisa yaprağı

10 gr nane çiçeği

20 gr akdiken çiçeği

20 gr kediotu kökü

10 gr mine çiçeği

Bu şifalı bitkilerin hepsini harmanlayın ve 3 su bardağı suyun içinde kaynatın. Kaynar kaynamaz altını kapatıp demlenmesini sağlayın. Gece yatmadan evvel 1 su bardağı kadar içmeniz öneriliyor.

Ayrıca ıhlamurun ve çarkıfelek meyvesinin de uykusuzluğa karşı bir etkiye sahip olduğunu düşünürsek, uyumadan evvel bir fincan ıhlamur çayının da çarkıfelek meyvesinin suyuyla içilmesi uykusuzluğunuza çare olabilir.

Bambum.com

Reklamlar

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s