Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Kendine bak kendine.. Özüne ..Sözüne.. Benliğine..

Kendine bak kendine..
Özüne ..Sözüne.. Benliğine..
İlgilenme kimseyle..
Kim ne yemiş, ne giymiş
Bundan sanane..
Sen kendini besle..
Bilgiyle..
Sevgiyle..
Merhametle..
Ancak o zaman ulaşırsın
İnsan olmanın erdemine..

T.Tuğba Baş

Kendine bak kendine.. Özüne ..Sözüne.. Benliğine..” için bir yorum

 1. “KENDİNE BAK KENDİNE ÖZÜNE SÖZÜNEE BENLİĞİNE…..” .
  “Benliğine hakim olmak yaşamına hakim olmakla başlar”. “Öfken ve benliğin bir olup aklını yener”.”Öfke, aklın alevini söndüren büyük bir rüzgardır”.”Öfke ve kızgınlıktan koru kendini, çünkü başlangıcı delilik, sonu pişmanlıktır”.”Eğer kızarsan, kızgınlığın aklına değil, aklın kızgınlığına galip gelsin”. “Hayatta üç şey kişinin özüne zarar verir; öfke, açgözlülük, kibir”.”Kibir taşıyan bir kafada akla rastlayamazsınız”. “Açgözlülüğün en kötü yanı iyilikbilmezliğidir”. “İnsanların hırsı ve açgözlülüğü, mutlu olmamalarının tek nedenidir”.”İnsanın terbiyesi öfkeliyken belli olur. İnsan olan tartışırken bile saygısını korur”.“Sen tepkilerini kontrol edemezsen tepkilerin hayatını kontrol eder”.“İradene hakim ol, fakat vicdanına esir ol”.“Öfkeni aklınla yenemiyorsan kendini, insandan sayma”.
  *** “Bir insanın size verdiği değeri; sizi hiç üzmemesinden değil üzdüğü zaman bir şeyler yapmaya çalışmasından anlarsınız”.“Karşındakine değer verdiğin kadar insansın”.
  “Gerektiğinden kibar ol”.”Kibar olmak haklı olmaktan daha önemlidir”. “İnsancıl olmayan
  haklı olamaz”. ”Sana duyulan sevgiyi ve güveni istismar etme”.
  *** “Sevgi; güven ve saygı demektir”.“Eğer güven varsa bir kalpte; o kalpte sevgide bulunur, dürüstlük de”.“Güvenilir olmak sevilmekten daha önemlidir.İnsan tekrar sevilir ama tekrar güvenilmez…!”.“Sizdeki üç şeyi görebilen insanlara güvenin. Gülüşünüzün ardındaki kederi, öfkenin ardındaki sevgiyi, sessizliğinizin ardındaki nedeni”.”Birbirini gerçekten seven kişiler öfkenin ardındaki sevgiyi görebilirler”.“Sevgi ruhun güzelliğidir”.
  “Öfkeyi sevgiyle, kötülüğü iyilikle yen, açgözlülüğü cömertlikle, yalanı gerçekle yen”.
  “Yalan; gerçeğin utancıdır!” .”Yalanla kendini kandırmaktansa gerçekle yüzleşmek iyidir”.
  “Gerçekler değişmez, bizim gerçekleri kavrama ve anlama biçimimiz değişir”.“İnsanın yalnızca gerçeğin ne olduğunu bilmesi yeterli değildir; doğruyu istemesi ve onu yapması da gereklidir”.“Doğru olan şeyi gördüğü halde yapmamak cesaretsizliktir”.”Hiçbir şeye cesaret etmeyen, hiçbir şeye ümit beslemesin”. “Hayatta insanı mahveden üç şey; cesaretsizlik, gurur ve öfkedir”.“Gurur insanı mutluluktan uzaklaştırır”. “Mutlu olmak istiyorsan gururu bırak gönül almaya bak” . “Bir gönül almak gelmiyorsa elinden, bari bir gönül incinmesin dilinden”.”İncinsen de incitme sen”.
  *** “Kalbinle düşün, aklınla hisset”.”Kendinizi yönetirken kafanızı, başkalarını yönetirken kalbinizi kullanın”.”Kişi kalbinde düşündüğü gibidir”.“Kalbini görmezden gelme çünkü sana en doğru yolu eninde sonunda yine o gösterecektir”. ”Sadece kalbinizde neyin doğru olduğuna inanıyorsanız onu yapın”.“Kalbinizle yaptığınız her şey size geri dönecektir”.“Hayattan korkmayın, İYİ ve DOĞRU bir şeyler yaptığınız zaman HAYAT ÖYLE GÜZEL Kİ ! ”
  “Sabırlı sevecen ve erdemli ol”.”Erdem iyiyi elde etme gücüdür”. “Kim erdemli ve doğru ise o mutludur”. “Kötülükleri görerek iyiyi, çirkinliklerden kaçarak güzeli, hataları azaltarak, doğruyu bulmalıyız”.“Hiç kimse yanlış olanı yaparak onura ulaşamaz”. “Düzeltilmesi gereken bir yanlışlık, doğruluktan daha ağır bir yüktür”.“Şunu iyi bilmelisin, önüne çıkan yanlışa ne kadar çabuk hayır dersen, doğru karşına o kadar çabuk çıkar”. ”Doğru inancın sesidir”.“Doğruyu gördüğü halde düşüncelerini değiştirmeyenler cahillikleriyle mutluymuş gibi yaşarlar”.”Cahil insan, bilmeyen değildir, bilmek istemeyendir”.
  *** “MUTLULUK; doğru ve güzel düşüncelerle düşünmeyi bilmektir”.“Güzel düşün iyi hisset yanılma aldanma ne varsa doğrudadır, doğruluk şaşar sanma”.“İnsanlar için mutluluk ümidi ancak doğrulukta vardır”.“Gerçek mutluluk insanın içinde ve kendisinin elindedir ”. “İnandığımız şeyler yaptığımız şeylerden farklı olduğunda; gerçek mutluluk mümkün değildir ”.”Hayat, inanmak ve mücadele etmektir”. ”İnanmak hayatı tam anlamıyla yaşamak demektir”. “İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız”.
  *** “Eğer kalbin yanlış yollara sapıyorsa bil ki, yeryüzünde sana kalbinden başkası düşman değildir”.“İyi kalpli olmak mükemmel olmaktan daha önemlidir”. ”Kalbinin iyiliği ruhuna yansırsa, doğrular seni bulur, sende doğruları”. ”Doğru insan, söylediği ile değil yaşadığı ve yaşattığı ile doğrudur”.“Doğru insanla birlikte olduğunuzda hatalarınızı kabul etmeyi öğrenirsiniz”.“Hatalarını kabul etmek büyük bir erdemdir”.“Hatanın en büyüğü, hatalı olduğunu bilip de onu düzeltmenin çaresine başvurmamaktır”.
  *** ”Kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır çünkü sen bedeninle değil, ruhunla insansın”.“Başkalarının yanlışları ve kötülükleriyle uğraşarak ruhunu karatma, düzeltilmesi gereken biricik insan kendinsin”.”Kendini düzeltmeden başkalarını düzeltemezsin”. ”Başkalarını düzeltmek için önce kendinizi düzeltiniz”. “Eğriyi kendinde arayan doğruyu kalbinde bulur”. ”Kalp insanın özüdür. Özü doğru olanın sözü de doğru olur”.“Kalbi ve sözü bir olmayan kimse sözü doğru bile olsa yalancıdır, samimiyetsizdir”.
  ”Samimiyet, insanın içiyle dışının, özüyle, sözünün bir olmasıdır”.”İnsanın kişiliğini sözü teyit eder”.“İnsanın değeri özünde ruhu ise sözünde hayat bulur”.“Kendini bilmek ruhunu bilmektir”.“Kendini tanımak istiyorsan kendi sözlerine bak”. “…Başkalarını anlamak istiyorsan kendi gönlüne bak”. “Edep; kişinin gönül aynasıdır”.“Gönül aynan temiz olmadıkça çirkini güzelden ayıramazsın”.”Başkalarını anlamak için önce kendinizi anlayın”. ”Kendinizi anlayınca başkalarını da anlarsınız”.
  *** “Yüreğinde sevgiye ve sevginin getirdiği güzelliklere yer vermeyen insanlardan uzak durun. İnsan yüreğinde sevginin bittiği yerde kötülük başlayacaktır”.”İyiliğin temelinde sevgi, kötülüğün temelinde sevgisizlik vardır”.“İnsanları tanımak için tüm gücünüzü verin ama tüm sevginizi vermeyin, onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız”.“Kıymetini bilmeyene verme sevgini. Ziyan edilir, vefasızlığa uğrar gönlün”.

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s