Sağlık Ve Güzellik

Yüzünüzdeki akneler iç sağlığınızın habercisi

Yuzunuzdeki-akneler-ic-sagliıginizin-habercisi

 

Yüzünüzdeki akneler iç sağlığınızın habercisi

“Ayna ayna söyle bana …” diye başlayan cümleleri kuran cadı, gerçekten dış görünüşün iç sağlığımızın bir penceresi olabileceğinin farkında mıydı acaba? Hiç sanmıyoruz ama yüzümüzün bize bilinçsiz olarak sözel olmayan sinyaller verdiği de bir gerçek. Hatta cildimizin durumu hem fiziksel hem de duygusal olarak iç organlarımızda neler olup bittiği hakkında çok şey ortaya koymaktadır. Öyle ki,  bazı yüz teşhis yöntemleri ile kanserin ve çoğu hastalıkların erken aşamalarını teşhis ettiği bile söyleniyor.

Aslında, geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları organ ve duygusal durumları arasındaki ilişkilerle yüzyıllardır ilgileniyorlar.  Hemen hemen hepimizin annesinin röntgen ışınlarına sahip, iç organlarımızı görebilen gözleri vardır. “ay sen bi solgunsun, meyve mi yemiyorsun, su içmelisin, uyumuyor musun sen, aç mısın?” gibi sonu gelmez cümleler kurarlar ve bunların hemen hepsini de sadece suratımıza bakarak anlayabilirler. E demek ki annelerin çoğunda yüzü tanımlama ve iç organlara kadar inebilme yetisi var. İşte Alman homeopati uzmanı Wilhelm Schuessler, bu konu hakkında 1800’lü yıllarda bir araştırma yapmış ve yüzümüzde beliren sivilce ve akne gibi cilt sorunlarının, renk değişikliklerinin bir hastalık ya da durum habercisi olabileceği tezini sunmuştur.

Görsel olarak hastaların yüzleri inceleyen Schuessler, bazı teşhislerde bulunmuş ve pratikte elde ettiği verilere dayanarak biz dizi kurallar belirlemiş. Hemen aşağıda bulunan görselde de açıkladığımız gibi, bu yönergeleri izleyerek hızlı ve doğru bir sonuca ulaşabilir ve belki de sinyal veren vücudunuzu dinleyerek, önlemler alabilirsiniz. Elbette bu önlemler, hemen bir doktora başvurarak, öncelikle bilimsel bir araştırma altına girmekle mümkün olacaktır.

“Yüz tanı” ya da “yüz tanımlama” olarak geçen bu çalışma elbette mutlak bir bilimin ifadelerini içermiyor. Ama kesinlikle daha sağlıklı bir yaşam tarzına yönelmemiz için bir işaret olabilir. Örneğin,

 • Yanaklar, mide ve solunum sistemi ile bağlantılı, bu yüzden bu alandaki hafif bir döküntü vücudun oksijene hasret olduğunun bir göstergesi olabilir
 • Ağız aynı zamanda mide ilişkilidir. Dudaklar mide ve bağırsaklarla ilgili sorunlara, çene altı ise kolonlarımızdaki bir soruna işaret edebilir. Dudakların çevresinde noktalar ya da renk değişikliği, kötü bağırsak hareketlerinin, şişkinlik ya da iştahsızlık belirtisi olabilir.
 • Kuru ve pul pul dudaklar dehidratasyonun yani vücudun susuz kaldığının belirgin işareti ve ayrıca kanlı diş etleri, asidik midenin göstergesidir. Hatta dudaklarınızdaki çatlak veya yaralar, dalağınızdaki bir sorunu gösteriyor olabilir.
 • Böbrekler ve mesane çene bölgesinde yer alıyor. Eğer çene bölgenizde belirgin bir lekelenme ve ya akne sorunu yaşıyorsanız,  böbreklerin fazla mesai yaptığını ve stres içinde olduğunuzun göstergesi olabilir.

Ayrıca bakın yüzünüzü inceleyerek nelere ulaşabiliyorsunuz:

 • ağız çevresindeki solukluk kalp-kapak bozuklukları
 • genel Solukluk, demir eksikliği ve anemi
 • beyaz burun, aşırı asitli mide
 • kırmızı surat, kan, kalp ve akciğer hastalıkları ve yüksek kan basıncı
 • kırmızı, yuvarlak (“dolunay”) yüz, aşırı adrenal, Cushing sendromu ve aynı zamanda kortizon tedavisi olanlarda
 • kahverengimsi cilt, düşük adrenal, psikolojik sorunlar ve isteksizlik
 • sarımsı Cilt (sarılık),Karaciğer, safra, ya da kan rahatsızlıkları
 • dış kulak ya da göz kapakları üzerinde Etli ben büyümesi, aşırı ürik asit, gut göstergesi

 

Reklamlar

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s