Sağlık Ve Güzellik

Havalar da tam saleplik!

large

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salep soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan resmi bir içeceğimizdir. Peki salebin aslında bir bitki kökü olduğunu biliyor muydunuz, ya ‘’mutluluk veren besinler’’ listesinde olduğunu…

Salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarına verilen isimdir. Eski zamanlarda alkolün yasaklanmasıyla alkolün yerini boza, şıra ve salep almış. İçimi özellikle kış aylarında tercih edilen salebi Türkler çok eskiden beri bilirken Avrupalılar 15. yüzyılda öğrenmişler.

Topraktan çıkarılan yabani orkide soğanları, yıkandıktan sonra süt veya suyla kaynatılır; süzüldükten sonra ipe dizilir ve gölgede kurutulur. Sonra da değirmende un gibi öğütülür. Böylece kullanıma hazır hale gelir. Salebin bileşiminde nişasta, şeker, yapışkan özelliği olan musilaj ve bazı azotlu maddeler bulunmaktadır.

Su veya sütle birlikte hazırlanıldığında şişme özelliği gösteren salep, dondurmanın hammaddesi olarak da kullanılır. Maraş dondurması, başlangıçta şeker, süt ve salebin katılmasıyla ortaya çıkmıştır. Salep, dondurma yapımında Türkiye’de ilk defa Kahramanmaraş’ta kullanılmıştır. Maraş dondurmasına hoş bir aroma, tat ve sakız gibi esneyebilme özelliği kazandıran saleptir.

Sağlımız üzerindeki faydaları yüzyıllardır bilinen salep;

*ishal,
*mide-bağırsak iltihaplanmaları,
*bronşit ve
*öksürüğe karşı kullanılmaktadır.

Ayrıca kuvvet verici ve besleyici özelliği de vardır (Eski gemiciler bu nedenle, uzun seferlere çıktıklarında yanlarına mutlaka salep de alırmış, kumanyaları azaldığında günlük 2 litre suyla birlikte 30 gr toz saleple günlük enerjilerini sağlarlarmış).
Salepten bu şekillerde yararlanılabilmesi için bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir.

Salebin halk arasında yapışkan olarak bilinen müsilaj özelliğinin, sağlık açısından çok sayıda faydası vardır, salep müsilaj özelliği sayesinde dokular üzerinde yumuşatıcı etki yapar, bir nevi dokunun üzerinde geçici bir katman oluşturarak, korur ve rahatlık verir.
Bu nedenle özellikle öksürük tedavisinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Özellikle mide rahatsızlıklarında etkili olan salep, hazmı kolaylaştırarak midenin rahatlamasını sağlıyor.
Bunun yanı sıra tarçınla birlikte tüketiminde ise özellikle üst solunum yollarında oldukça etkilidir.

Daha az kalorili ve sağlıklı bir alternatif olarak bir fincan sıcak süte bol tarçın ekleyerek tüketmeye ne dersiniz? Tarçının faydaları da saymakla bitmez.

Dyt.Buket YAVUZ

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s