Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Feng Shui Nedir? Evimiz ruhumuzun aynasıdır.

bagua_diagram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evimiz ruhumuzun aynasıdır. Ruh sağlığı ve yaşanılan mekan arasındaki sıkı ilişki, ruh sağlığı alanında çalışanlar tarafından iyi bilinir. Şizofrenler hiç bir şeyi atmazlar, ta ki evleri çöp ev olana ve polis kapıyı kırana dek. Obsesif kişilerin evleri çamaşır suyu kokar ya da eşyalar simetrik şekilde dururlar, doğal olan ve akan hiçbirşey yoktur. Depresyondaki insanların ruh hali de evlerine yansır, hiç bir şeyin yeri değişmez, bakımsız ve kasvetlidir.

“Evin, bedenindir” der Osho. “Evine nasıl baktığından, kendine nasıl davrandığını görmen mümkündür”. Düzensizliğin her türü, hayatımıza kaosu çeker.

Feng Shui: Feng “Rüzgar”; Shui “Su” demektir ve Çinlilerin sağlıklı yaşam için yerleşim sanatıdır. Yeni bir ev alırken, bozuk enerjili bir evi düzenlerken, yeni bir eşya alırken, sağlıklı ve huzurlu yaşam için kullanılır.

Bu sanatta önemli olanlar: Temizlik, düzen, sadelik, 5 temel elementin ve renklerin bizim enerjimizle ve birbirleriyle uyumu, son olarak da eşyaların bize enerji olarak uyumdur.

Feng Shui’ de 5 Element:, Evimizde 5 element uyum içinde olmaldır. Toprak, metal, su, ağaç, ateş. Eğer bu elementlerden biri fazlaysa ya da azsa o evde sorun vardır. Elementler için her odanızı kontrol edebilir ve sonrasında gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Toprak elementi: Seramik eşyalar, kare ve dikdörtgen formlar, sarının tonları, manzara resimleri. Sadakat, sorumluluk, sabır ve dengeyi temsil eder.

Metal Elementi: Paslanmaz çelik, bakır, gümüş, aliminyum, mermer granit eşyalar, doğal kristaller, beyaz ve metalik gri, daire ve oval şekiller. Maddi başarıyı ve düşünce netliğini ifade eder.

Su Elementi: Su ile ilgili her türlü dekor (resim dahil), akvaryumlar, cam, ayna vb. eşyalar, asimetrik şekiller, siyah, koyu mavi, gri. Bilgelik ve duyguları ifade eder.
Ağaç Elementi: Ahşap olan herşey (masa, sandalye), yeşilin her tonu, bitkiler ve bitki resimleri (perde, örtü de dahil). Aile bağlarını, yeni fikirleri ve yeni başlangıçları temsil eder.

Ateş elementi: Lambalar, mum, şömine, tütsü, yün, kürk, tüylü halılar, üçgen, piramit, koni, kırmızının her tonu. Ün, şöhret, başarıyı temsil eder.

Günümüz insanının bir hatası, evinde “metal” elementini fazla kullanmasıdır. Metal; soğukluk, kavga, ağız bozukluğu ve duygusuzluk getirir. Bilgisayar, televizyon, cep telefonu, elektromanyetik alan saçan herşey metal elementidir.

Ateş, metali eritir. Bu nedenle ateş enerjisi içeren kırmızı renk, mum, tütsü, üçgen ya da koni şekiller, insan ve hayvan resmi içeren sanat eserleri, kürk, yumuşak halı vb. eşyalar, metal enerjisini yumuşatır. İşiniz bittiğinde, elektromanyetik alan yaratan metalleri mutlaka kapatın ya da üzerlerine bir örtü örtün (annelerimiz boşuna TV örtüsü koymazlardı).

Ya da eğer bir evde kıskançlık, öfke, tutku ve tutarsızlık varsa bu “ateş” elementinin fazla kullanıldığı anlamına gelir. Ateşi ise, su yumuşatır. Bu şekilde enerjileri dengelemek mümkündür.

Feng Shui Materyalleri: Bambu ya da metal çanlar, kristaller (kesinlikle temiz olmalılar), akvaryum ya da su içeren cam materyaller (su ve balık, para demektir, ama temiz tutulmazlarsa para gider) Bagua aynası (Sekizgen ayna), bambu flütler, mumlar, tütsüler, doğru renk ve açıda aydınlatma gereçleri.

Bunun dışında sizin ruhunuza huzur verecek tablolar (asla Dali ya da Van Gogh değil:), kesinlikle canlı bitkiler (Feng Shuide ölü enerji olduğu için kurutulmuş bitki kullanılmaz), temiz tutulan biblolar.

Ama bunlar belirli şekillerde yerleştirilmelidir. Ve her eşyayı elinize alarak şöyle sormalısınız: BU ASLINDA NEYİ SEMBOLİZE EDİYOR? HAYATIMA ENERJİ OLARAK KATKISI YA DA GÖTÜRÜSÜ NEDİR?

Feng Shui Önerileri:

1. Gereksiz tüm eşyaları atın. Asla kırık, çatlak, bozuk eşya bulundurmayın. Ya tamir edin ya da atın gitsin.

2. Sizde olumsuz anısı olan ya da size hüzün, kızgınlık vb. negatif duygular veren tüm eşyalarınızı atın (giysiler dahil)

3. Ocak ve mutfak bereket sembolüdür. Burası düzensiz ve pisse, asla iki yakanız bir araya gelmez. Ocağın tüm gözlerini kullanın.

4. Kristal, çan, gümüş, cam eşya ve aynalar, pencereler negatif enerji tutarlar. Bu nedenle temiz olmalı ya da sık sık yıkanmalıdırlar.

5. Mutfakta, bereket sembolü yiyecek resimleri, bakliyattan cam şişeler kullanın. Buzdolabı üzerine asla kendi fotonuzu koymayın. Hele ki mutfak pisse hiç. Bu sizin duygularınızın donmasıyla eş anlamlıdır.

6. Klozet kapağınızı, banyo kapılarınızı kapalı tutun. Su elemeti para demektir ve paranın akıp gitmesini istemeyiz. Banyo ve tuvaletiniz pisse, evde akan enerji “ölüdür”. Ruhsal rahatlık ve huzur beklemeyin. Akan ve bozuk musluklar da paranın akması ya da gelişinin tıkanması demektir.

7. Evinizin eşyaları keskin değil, yumuşak olsunlar. Keskin dikdörtgen bir yemek masası yerine, yuvarlak ya da oval seçin. Yatağınız ise hiç metal içermesin.

large (1)

Bazı Hatalar:Aşksızlıktan şikayet ediyorsunuz. Ama evinizde hala eski eşinizin fotoları baş köşede duruyorsa, ya da eşyaları hala bir yerlerde saklıysa, bu yeni bir aşka izin yok anlamındadır 🙂

Ya da kapınızın girişine koskoca aslan kafası koyduysanız, aslında gayet tehditkar bir hava yaratıyorsunuz ve evinize misafir gelmemesinin sebebi bu olabilir mi? Buna karşın bir köpek biblosu, sizi hırsızlardan koruyacaktır.

Çin’de, sevilmeyen komşularla Feng Shui savaşları yapıldığı söylenir. Onlar savaş materyalleri olan kılıç, silah vb. keskin madeleri ya da metalleri, karşı evin göreceği şekilde koyarlar. Bunlara “zehirli ok” derler. Zehirli ok hissettiğiniz insanlarla aranıza “ağaç elementi” koyun. Bu okları işyerinizde de hissedebilirsiniz, bir canlı salon bitkisi (iyi bakılmak şartıyla) idealdir.

Son Söz: Mekanınızı temizlediğinizde, gereksiz olanları attığınızda ve eşyaları sade ve basit şekilde yerleştirdiğinizde, aşk, iş ve maddi yaşamınız yoluna girecek ve hem ruhsal hem fiziksel olarak kesinlikle daha uyumlu olacaksınız. Bunun için pahalı eşyalara gerek yok. T. Roosvelt’in dediği gibi: “ELİNDE OLANLARLA, BULUNDUĞUN YERDE, ELİNDEN GELENİ YAP”.

Blog Milliyet

 

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s