Yaşamsal ve Kişisel Gelişim

Neden başarılı olamıyoruz?

large (34)

Neden başarılı olamıyoruz?

Başarılı olamıyoruz; çünkü plan yapmadan işe atılıyor, gözümüz korkunca çekiliyoruz, negatif düşünüyor, işi kitabına uyduruyor, mazeretlere bayılıyoruz.

Biyografi okumayı sever misiniz? Hani çocuklukları kir pas içinde geçen; ama gençlik yıllarında ne kadar parlak bir insan olduklarına dair ilk ipuçlarını veren ve daha sonra inanılmaz başarılarıyla gözlerimizi yuvalarından fırlatan devlet adamları, ünlü yazarlar, dahi ressamlar ve müzisyenlerin renkli ve çılgın hayatları… Ortak paydaları, anahtar kelimeleri ‘başarı’ dır.

Kendileri için tüm fırsatların uçup gittiğini düşünen tüm anne babaların çocuklarını oturttukları ışıltılı bir tahttır aynı zamanda. Küçücük beyinlere ilk kazınan kelimelerden biridir başarı… Peki ama insanlar neden başarılı olmak isterler? Başarı eğer, Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman’ın dediği gibi “istenilen şeylerin bedelini ödeme süreci” ise bir bedel ödeyeceğimizi bile bile neden koşarız yüce dağların zirvesinde oturan o sihirli kelimeye?

Başarılı olmak istiyoruz;

çünkü…

İhtiyaçlar, korkular, duygusal çekişmeler, mecburiyet ve bağımlılık… İhtiyaçlarınızı şöyle bir gözden geçirin; bakmakla yükümlü olduğunuz insanlar var, en temel ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundasınız; ama iş bununla bitmiyor; konforlu yaşamak saygınlık ve prestij kazandıran nesnelere sahip olmak, entellektüel isteklerinizi karşılamak istiyorsunuz aynı zamanda.

Hiçbir zaman tükenmeyecek bu ihtiyaçlara ulaşabilmek için yaptığınız çalışmaların sizi başarıya götürmesi oldukça muhtemel. Bir de korkularınız var tabii, yaşlanınca kimselere muhtaç olmamak için, bir hastalık anında tedavi giderlerini karşılamak için çalışmak ve başarılı olmak zorundasınız. Biz  buna ‘sopa teorisi’ diyoruz. Bir iş başarıyorsanız arkanızdaki sopadan kaçmak içindir. Bu arada, kendisini küçümseyen birine gününü göstermek, sevgilisinin takdirini kazanmak için başarılı olanların sayısının hiç de azımsanmaması gerekiyor

Türk usulü başarı

‘Başarı kavramı kültürlere göre farklılık gösterebiliyor,  İnsanların kendi istekleri için başarılı olmak yerine, başkalarına kendilerini ispatlamak için didinmeleri, negatif düşünmeleri, fikir işçiliği yerine beden işçiliğini önemsemeleri, standart ve ölçülebilir başarılar yerine ‘ elimden geldiği kadar’ ya da ‘en kısa zamanda’ gibi ifadelerle açığa çıkan göz kararı başarıları kabullenmeleri de yurdumuzun başarı kültürünü açıklayan örnekler arasında sayılıyor.

Neden başarılı olamıyoruz?

Türkiye’de başarılı olmak için yapılması gerekenlerle yapılanların birbirinden farklı. Biz hızlı başlıyor ve hızlı bırakıyoruz, kuralları kendimize uyduruyor, plansız yaşıyor, başarıyı kendi elimizde olmayan nedenlere bağlıyoruz. Bu maddelere bir de günü kurtarmak için didinmemizi de eklersek evrensel başarı kriterlerinden neden bu kadar uzak düştüğümüzü anlayabiliriz.

Sabancıdan öneriler

Hedefiniz nedir onu bilin.

Sağlık her şeyin başıdır.

İnanın, manevi dünyanız zengin olsun.

Bilgili olun.

Gözünüzü açın, fırsatları değerlendirin.

Risk almayı bilin, cesur olun.

Güvenilir insan olun.

İşi iyi yapanlarla birlikte çalışın.

Müesseseleşin.

Tasarrufa önem verin.

Kigem.com

Reklamlar

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s