Her Telden · Yaşamsal ve Kişisel Gelişim · İslamiyet

HALEP’TE KEFEN KALMADI

HALEP’TE KEFEN KALMADI

Kilis’e sadece 50 kilometre uzaklıktaki Halep’te ölüm korkusuyla yaşayan 100 bin çocuk kuşatma altında. Bombalamalar nedeniyle her gün onlarca insan can çekişerek ölüyor. Dengeler uğruna tüm dünyanın gözü önünde yaşlı, kadın, çocuk demeden büyük bir katliam gerçekleşiyor. İnsanlar artık açlıklarını unuttu. Cenazeler kefensiz toprağa veriliyor.
Suriye’de birçok şehir beş yıldır devam eden savaşta harabeye döndü. İnsanların alışveriş yaptığı tarihi çarşılar, tedavi oldukları hastaneler, eğitim gördüğü okullar ve camiler yerle bir oldu. Ülkenin ikinci büyük şehri Halep’in nüfusu savaştan önce 4 milyonu aşıyordu. Tarihi şehrin şimdiki nüfusu 400 bin bile değil. Üstelik bu nüfus Rusya’nın son zamanlarda artan saldırıları nedeniyle hızla düşüyor.

halepte-insanlik-oluyor

Halep’e yapılan bombalamalar nedeniyle yok olan bir hastanenin yığınları arasında. Fotoğraf: Ameer Alhalbi / Getty Images

Halep savaştan önce Suriye’nin ikinci büyük şehriydi. Başkent Şam Ankara ise, Halep İstanbul gibiydi. Diğer bir ifadeyle ülkenin en önemli sanayi ve ticaret merkeziydi. Oysa şimdilerde Halep’te sağlam bina kalmadı.
Açlık silahı
Suriye rejimi, muhaliflerin ellerindeki bazı bölgeleri kuşatarak “açlık silahını” kullanıyor. Şam’ın kırsalındaki Yermuk, Madaya ve Zebadani bölgeleri, rejimin aynı taktiği kullandığı bölgelerden. Rejimin, BM yardımları dahil herhangi bir gıda maddesinin girmesine izin vermediği Madaya bölgesinde geçtiğimiz yıllarda en az 70 insan açlıktan ölmüştü. Kuşatmanın devam etmesi durumunda Halep, 40 bin nüfuslu Madaya’daki açlık krizinden daha kötü bir senaryo ile karşı karşıya kalabilir. Suriye’nin genelinde ise kuşatma altında yaşam mücadelesi veren insan sayısı 1 milyona ulaşıyor.

 
600 bin yetim
Son beş yıldır 450 bin insanın hayatını kaybettiği Suriye’de 600 binden fazla çocuğun yetim kaldığı tahmin ediliyor. Suriyeli çocuklar tıpkı dünyanın yetimleri gibi madde bağımlılığı, zorla silah altına alınma, insan kaçakçılığı, misyoner örgütlerin yanı sıra organ, fuhuş ve dilenci mafyaları tarafından tehdit ediliyor. Dünyaya savaşın ortasında veya yurtlarından uzakta gözünü açan bu çocukların travma dolu kısacık hayatlarına şiddet, korku, kaybetme duygusu ve zorla göç ettirilme şekil verdi. Savaş sona ermezse vermeye de devam edecek.

Sadakataşı 5 tl alıyor, diyanet 10 tl, iyilikder 5tl kızılay 10 tl aliyor.Müslüman kardeşlerimize bol dua ve elimizden geldigince yardim.

15420982_1383312501682066_7231459183250211181_n

HALEP’TE KEFEN KALMADI” için bir yorum

  1. iyi de gıda yardımlarını sadece Esad vermiyor ki ÖSOnun da vermediğini biliyoruz. Sonuçta savaştalar. Ayrıca ateşkesi bozan Esad ve şii milisler değildi. ÖSOydu, ki Rusya olmasa geçici süreliğine bile olsa ateşkes imzalanmazdı. Esad ülkesine bu denli zarar veren isyancılar ile anlaşır mıydı sizce?

Yorumunu bizimle paylaş çünkü düşüncen bizim için önemli :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s